Annonce

Annonce

Svar: Skånekost efter mave-infektion


16. januar 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Gitte

I kan godt give jeres dreng købegrød, en risgrød er f.eks. meget mild selvom den ikke rigtigt passer til jeres drengs alder. Det vigtigste er dog at han får noget i maven, som han kan holde i sig og som trods alt giver ham lidt næring:o)

Ellers er lyst brød rigtig godt, og det er rigtig fint at sørge for at koge grøntsager osv. Selvom egen læge har sagt at I skal vente lidt med mælk, så tænker jeg at lidt A38, tykmælk eller lignende kan være godt til at give ro i maven og det synes jeg også I skal forsøge. I kan komme lidt banan eller frugtmos eller måske revne æble i.

Derudover er ris og pasta også godt, lyst kød som kylling og kalkun er fint at starte ...


Annonce

... med, og også de lidt lysere brødtyper vil være fint.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Ellers så handler det meget om at give ham det, som han viser interesse for. Han har en alder nu, hvor han stadig har lyst til at putte i munden og har en stor nysgerrighed og det er enormt vigtigt at udnytte. Det er derfor netop vigtigt at give ham variation og tilbyde ham forskelligt og udnytte lysten og interessen, mere end at tænke på, hvad det gør ved hans mave. Jeg synes derfor at I forholdsvis hurtigt skal forsøge at få ham til at spise mere og mere familiemad, så han forholdsvis hurtigt kommer igang med maden igen. Det er vigtigt i forhold til at forebygge kræsenhed.

Fortsat held og lykke og rigtig god bedring:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce