Annonce

Annonce

Svar: Mere mad og væske


12. januar 2008

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Anne

Børn er forskellige og det er de bestemt også hvad angår indtag af mad. Når jeg ser din plan for dagen, så synes jeg faktisk ikke det ser så tosset ud og jeg synes du skal tilbyde det 3 måltid omkring kl 14, hvor hun plejer at få flaske. Derudover skal I fortsat tilbyde flasken 15.30 inden hun puttes til sin lur.

Jeg tænker også at hendes indtag af mælk er okay. Hvis hun når op på 500-650ml mme dagligt, så får hun hvad hun behøver af mineraler, jern osv. og det er helt fint. Der er mange børn som ikke drikker mere end jeres datter og for at vurdere om det er nok, så må I se på hendes trivsel - virker hun glad, udvikler hun sig, tisser hun osv.

En plan for dagen kunne således se sådan ud:

Morgen kl. 07: Flaske med mme

Sover morgenlur

Formiddag 9.30: Flaske med mme.

Frokost kl. ca. 11.00: Havregrød eller øllebrød med frugtmos, vand af kop. Kan også få lidt grøntsagsmos her. Må også gerne få lidt agurkestænger, brødskorper og lignende at sidde med

Puttes til middagslur

Kl. 14: Grød med frugtmos eller grøntsagsmos, vand af kop

Tilbydes flaske med mme og puttes til lille lur ca 15.30

Aften 17.30: Grøntsagsmos som nu, forsøge med lidt kogt kød og fisk og I må ...


Annonce

... meget gerne give lidt kogte blomkåls og broccolibuketter og lignende i hånden at sidde med. Kan få lidt frugtmos som dessert. Vand af kop

Puttes til natten med en flaske mme ca kl. 19-20

Sen aften/nat: Flaske som hun kan spise i søvne... Hvis I gav hende flaske kl 23-24 ville hun måske kunne spise den i søvne og være i stand til at sove videre.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis I på et tidspunkt vil forsøge med 4 måltider skemad, - det er slet ikke sikkert at hun hører til dem, der skal have det, for nogle gange så er det fint bare at bibeholde de 3 måltider. Men, så kan I give dette endten om morgenen med det samme, når hun vågner kl 7 og så give hende flasken som nu kl.9.30. Eller I kan bibeholde flasken kl 7 og så give hende grød kl. 9.30.

Jeg håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Det er vigtigt at du bare tilbyder og holder fokus på at lidt er bedre end ingenting. Sørg også for at bruge mme i hendes mad, så hun på den måde får lidt ekstra og stol så på at hun nok selv skal regulere det. Jeg håber ikke at planen her virker fuldstændig uoverskuelig - jeg har forsøgt at gå helt ud fra den plan I havde i forvejen - som jo er helt okay:o) I er på rette vej og gør det rigtig fint!

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce