Brev:
4 ½ år som søger tryghed om natten
Vores søn på 4½ år vågner hver nat på sammme tidspunter og vil sove hos os. Der er ingen problemer med at lægge ham i seng om aftenen kl 20 og han sover med det samme i sin egen seng, sammen med sit sovedyr Sigurt.
Han vågner derefter første gang ca ved 22 tiden, hvor jeg så holder han i hånden til han sover igen som regl uden problemer i egen seng. På dette tidspunkt er vi ikke gået i seng og der er lys i gangen og lidt lyde fra tv i stuen.
Kl 02 vågner han igen og kommer ind i min seng.(Der er mørkt og stille). Som regel kravler han ind under min dyne og så sover vi videre til næste morgen. Jeg har prøvet at lægge han ind i sin seng igen, men ofte lykkes ...
... det ikke. Han bliver enten sur og græder mens jeg sidder og holder ham i hånden og jeg opgiver eller hvis han falder i søvn går der ca ½ time, så kommer han igen og sådan kan vi blive ved.
Jeg ville gerne lære ham at sove i sin egen seng hele natten, men har ikke overskud til at stå op så mange gange. Det skal lige siges at han vil IKKE have farmand om natten, der dur kun mor.
Han har efter en forbrændings ulykke i børnehaven været meget pylret, mor-glad og trygheds søgende. Hvad gør jeg for at give ham den tryghed han gerne vil have om natten og samtidig få ham til at sove i sin egen seng?
Hans sovedyr Sigurt skal han have med overalt, er det tryghed?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.
Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...
18. april 2025 | Opdragelse | 4 år
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.
Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.