Brev:
Putte, morsyg og at lære at gå

Hej Helen
Godt nytår.
Vores skønne dreng Albert på 14 måneder er en super fantastisk skøn dreng. Han sover 10-12 timer hver nat og er rigtig glad og stortrives.
Vi har talt om det at flytte ham på eget værelse. Hans værelse ligger ret lang fra vores soveværelse, hvilket stresser os lidt, da han stadig skal have sutten indimellem og også have dyne på igen. Han sover som sagt fint igennem, men at skulle løbe frem og tilbage gider vi ikke rigtigt..
Jeg har læst dine svar til andre. Du skriver at 18 måneders alderen kan være svær at indføre en ny sovevane på, men er det ladesiggøreligt både før og efter 18 måneder eller bliver det bare sværere og sværere jo ældre han bliver?
I den forbindelse vil jeg godt spørge dig hvad din holdning/erfaring er mht. at putte inden sovetid. Albert er selv faldet i søvn indtil han var 9 måneder og kunne begynde at rejse sig. Så blev det simpelthen for spændende. Derfor faldt han i søvn på enten sin fars eller min mave. Noget der er fortsat og tager 5-10 min. Han nyder trygheden, nærheden og omsorgen i det og det fungerer fint. Vi er fri for den timelange putning som vi oplever mange forældre har.
Er det forkert af os ikke at lade ham falde i søvn selv eller er det ok at gøre som vi gør, så længe det virker?
Og så har vi balladen ...
... med at jeg hver 10. uge er på skole i 5 dage. Jeg kommer hjem om aftenen. Albert reagerer meget voldsomt ved at afvise mig. Sidst kastede han op 3 gange af savn og udmattelse over at jeg ikke var der i dagtimerne. Det bekymrer mig jo enormt meget, når han gerne skulle starte i vuggestue til februar.
Kan man skabe en følelse af svigt hos de små pus når de nu så tydeligt reagerer som Albert gør? Han er meget på mig i øjeblikket. Kysser mig og pjevser hvis jeg ikke lige er der. En adfærd han også kan udvise hvis hans far er væk. Er det normalt for alderen at være så "klistrende"?
Et andet spørgsmål er omkring det at lære at gå. Albert går rundt om bordet og rejser sig op af alt og går med os i hænderne. Det har han gjort i 2 måneder, men han tør ikke slippe og han er også alt for usikker på benene endnu til at gå selv. Han er jo 14 måneder og vi begynder at tænke på om det bare kommer lige pludselig eller om vi skal til at reagere? Han er en meget høj dreng ad sin alder. 85 cm. Så vi tænker om det kan have noget med det at gøre, altså at han pga. sin højde har svært ved balancen og derfor skal bruge ekstra tid på at lære at gå?
Ja så røg der sørme lige en masse spørgsmål ind alligevel. Glæder mig til at blive klog på dine svar:-)
Kærlig hilsen
Karoline (Alberts mor)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
Viden om børn:
Vaner og børn
Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.
Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.
Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S







