Annonce

Annonce

Brev:

Nej tak til mad med klumper


29. december 2007

Alder:
7 mdr.

Nej tak til mad med klumper

Hej Helen

Jeg har lidt spørgsmål vedr. maden til min 7 mdr. gamle datter. Hun har fra starten af været vild med grød og mos, dog er der tale om pulver-og glastypen, da jeg ikke har haft overskudet endnu til at lave det selv pga. af en temlig hård start som mor. MEN nu da hun er blevet så gammel er der jo klumper/små grøntsags-og kødstykker i maden og DET kan hun altså slet ikke spise. Dvs. hun spiser det med glæde, altså hun kan godt lide smagen, men hun vrider sig og strækker halsen og gør brækfornemmelser. Det virker altså som om det generer hendes brækcenter på en eller anden måde - en dag fik hun også et stykke galt i halsen- så det ender med hun kaster op når hun har spist det.

Så nu tør jeg ikke give hende mere af den slags - og derfor får hun så grød (f.ex. fuldkorns/havregrød) med frugt/grøntsagsmos, der er HELT uden klumper.

Hvordan skal jeg "lære" hende at spise ...


Annonce

... klumpet mad eller kommer det af sig selv senere hen? Sundhedsplejersken anbefaler jo, at det skal være nu, men sker der noget ved, at hun ikke får den mad nu?

Til sidst et side-sovespørgsmål:

Vi har stadig soveproblemer herhjemme og kæmper stadig med at få hende til at sove i sengen frem for på arm - synes dog ikke at lykkes - SUK! Men spørgsmålet handler om min undren over for så lidt som hun sover - ja, altså hun har jo aldrig sovet særlig meget, men nu er der dage, hvor hun ikke sover fra kl. 8.30 om morgenen til 20.30 om aftenen, og der har vi prøvet at lægge hende ret mange gange på forskellige måder. Det underlige er, at hun ikke virker specielt træt i løbet af dagen, faktisk trives hun. Andre dage sover hun som hun plejer, max. 1 1/2 fordelt ud på hele dagen på ca. 30 min. ad gangen. Kan det lille væsen klare sig med så lidt søvn??

Glæder mig til dit svar. Godt nytår.

R

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Ufrivillig natlig vandladning

Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.

1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.

2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce