Annonce

Annonce

Brev:

Nytårsaften


29. december 2007

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Nytårsaften

Kære Helen

Jeg håber du kan nå at besvare mit spørgsmål inden for et par dage, da det handler om nytårsaften :)

Jeg bor på Nørrebro i København sammen med min datter på 1 år og min mand. Og nytårsaften skal vi til middag på Østerbro.

Min mand og jeg har hele tiden tænkt at vi ville gå frem og tilbage til middagen - en gåtur på ca. 25 min. hver vej. Og det har vi haft det fint med. Men nu har jeg snakket med flere, som uafhængigt af hinanden fortæller mig, at de ikke ville gå udenfor nytårsaften med deres små børn på grund af fyrværkeriet.

Og nu er jeg selvfølgelig ...


Annonce

... blevet i tvivl! Er det helt uansvarligt, at vi bevæger os ud eller sker der ikke noget ved det? Jeg er ikke bange for at få en raket i hovedet eller i barnevognen, men jeg tænker på om hun kan "tage skade" af bragene, hvis hun bliver vildt bange. Altså kan hun blive bange for brag fremover?

Samtidig tænker jeg, at hvis vi bare går hjem kl. 02.00 må de fleste brag vel være overstået og forhåbentlig sover hun også der.

Så jeg har virkelig brug for et råd, for jeg har jo ikke lyst til at gøre hende bange.

Godt nytår.
Og på forhånd tak.

De bedste hilsner fra tvivleren

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce