Svar: Hvor meget væske? - 15 mdr.
Hej med dig
2 liter saftevand dagligt lyder af meget og bestemt ikke noget jeg kan anbefale. Sukker i saftevand (også selvom det er sødet kunstigt) får hans blodsukker til at stige og det vil naturligt tage pladsen og lysten op for rigtig mad. Derudover vil det ødelægge hans tænder på sigt, det vil kunne medføre overvægt og i det hele taget give ham rigtig usunde madvaner og det må derfor frarådes meget, at du giver ham saftevand.
Det er rigtigt at når børn drikker meget vand, så kan være tegn på sukkersyge, men der er dog også mange andre symptomer som skal gøre sig gældende.
For det først er børn med uopdaget sukkersyge ofte meget trætte og virker generelt uoplagte. De har ikke rigtig energi til noget, sidder ligesom meget. Ud over at drikke meget, så tisser de også meget hyppigt. Det er altså ikke nødvendigvis fordi de har meget store diureser, det er også ofte fordi de skal tisse hele tiden - noget som naturligvis er svært at vurdere på et blebarn:o)
Derudover så har børnene ofte nedsat appetit og de taber sig også ofte i vægt. De er generelt meget modtagelige for infektioner og får f.eks. tit svamp både i munden og i numsen.
Hos børn opstår type 1 diabetes som det hedder, ofte meget akut, det bliver altså pludselig rigtig dårlige. Nogle børn får også rigtig ondt i maven og kan få nærmest blindtarmslignende symptomer.
Jeg vil ...
... anbefale at du simpelthen stopper med at købe saftevand, hvis ikke det er i huset, så kan ingen af børnene får det. I stedet kan de få vand eller mælk og skal det være lidt lækkert, så kan du lave dem en bananmilkshake eller en smoothie en gang imellem. En banan milkshake laver du let ved at blende banan og mælk sammen - der skal ikke sukker eller andet i. Og så kan den hældes på glas og drikkes med et sugerør.
Saftevand, sodavand og cacao er slut. Det gives kun til deres fødselsdag og juleaften:o) Det er en af de regler, som vi forældre har fordi vi ved at det gavner dem bedst på længere sigt. Her siger vi nej, men vil godt indgå et kompromis og en gang imellem lave en sund drik i stedet.
Jeg tænker at jeres dreng automatisk vil nedsætte sit væskebehov, hvis du begynder at give ham andet at drikke:o)
Nu er det efterhånden lidt tid siden jeg har været på børneafdelingen, men så vidt jeg husker så er beregningen for væskebehov og børn:
0-2 år: 150ml/kg/24 timer
2-5 år: 100ml/kg/24 timer
5-8 år: 80ml/kg/24 timer
Det kan godt være at der findes andre formler og det kan også godt være at der er specielle regler for syge børn, at man skal medregne perspiratio (sved), evt. feber og lignende. Men umiddelbart tænker jeg at du godt kan regne nogenlunde med ovenstående.
Fortsat held og lykke med stop af saftevand og ha en rigtig god jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






