Annonce

Annonce

Svar: Gråd og putning - 3 mdr.


18. december 2007

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Marit

Dejligt at høre at det går bedre med amningen og at der er kommet lidt mere ro på omkring det hjemme hos jer.

Det er sådan at børn netop i 3 måneders alderen godt kan have det man kalder ulvetimen om aftenen. Altså hvor de græder meget inden de så endelig overgiver sig til søvnen.

Det handler ofte om, at børn netop i denne alder, er utroligt opmærksomme på verden. De hører og ser meget, følger rigtig meget med, fornemmer mere og mere tydeligt om de er hjemme eller ude og alle de indtryk de får, har de svært ved at kapere. Samtidig har de stadig rigtig svært ved at fornemme hvorvidt de er trætte eller skal være vågne, ligesom de også kan have lidt svært ved at finde ud af om de skal spise eller følge med i verden... de har pludselig svært ved at koncentrere sig helt på samme måde som tidligere, når de spiser ved brystet.

Ofte går det rigtig godt med at falde i søvn først på dagen, her er der ikke sket så meget, der er mere ro på, færre aktiviteter, færre stimuli osv. men sidst på dagen skal flere indtryk bearbejdes, der er lidt mere travlt, mere mad og praktiske ting, der skal laves, far kommer måske hjem fra arbejde osv. og alt dette påvirker naturligvis barnet.

Det kan hjælpe i en periode at gå afsides med jeres dreng, når han skal sove. Altså gå ind i soveværelset med ham. Lægge dig ned med ham osv. Det kan også være en god idé at forsøge at lave maden klar i løbet af dagen, så du er mere rolig og afslappet om aftenen og ikke har for travlt, det kan hjælpe at far ikke forventer for meget og kræver alt for stor kontakt, men måske bare stiller sig til rådighed med at bære lidt rundt på jeres dreng, evt. giver ham et bad eller lignende - stille og rolige ting.

Når du går afsides med ham eller alternativt bliver i stuen men dæmper belysningen, slukker ...


Annonce

... fjernsynet, tænder et par stearinlys osv, så hjælper du ham med at lukke verden ude og således bedre kunne finde roen. Så kan I pludre lidt, han kan ligge lidt for sig selv, han kan blive ammet lidt on-off, som han viser lyst til osv. Du kan også forsøge at lægge dig med ham inden han bliver for træt og så ligge og amme ham og se om han så bedre kan finde roen.

Ellers så er det noget med at gå lidt rundt med ham på armen, lade ham ligge med maven på jeres underarm, så I ikke kræver hans kontakt, men så han selv kan styre om han vil lukke øjnene eller kigge på verden og det er okay at han brokker sig lidt, når han er overtræt.

Når I skal være sammen med familien i julen, så skal I naturligvis medtænke at det kan blive til rigtig mange stimuli, hvis han skal gå fra arm til arm. Naturligvis skal familien have lov til at holde ham og især bedstemor og morfar må vel have første prioritet, men det er også vigtigt at I melder klart ud, at han har brug for ro, for ellers så bliver han så ked af det og det er der ingen grund til. Derfor skal I også melde ud, at I under ingen omstændigheder vil have at de piller ved ham, når han sover, han skal have lov til at sove.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis de stiller spørgsmålstegn ved det, så sig at I har talt med sundhedsplejersken eller lægen om det! Det hjælper nogle gange:o)

Jeg synes umiddelbart ikke at I behøver flytte væk og bo et andet sted, men det vil være rigtig godt, hvis I har jeres eget værelse, hvor I kan trække jer tilbage en gang imellem og hjælpe ham med at få lidt ro. Så kan han også ligge der og sove ligesom han kan ligge i sin barnevogn og på den måde få mere ro, så søvnen også bliver bedre og han så er klar til at møde familien igen bagefter.

Jeg håber ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig god jul:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Udmalkning af modermælk

Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce