Annonce

Annonce

Svar: Opstart i dagpleje - 11 mdr.


13. december 2007

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Trine

Tak for dit brev og jeg kan godt sætte mig ind i hvordan du har det. Da jeg skulle aflevere min ældste datter første gang, så havde jeg det også forfærdeligt!!!

Det er som du skriver en løsrivelsesproces I skal igennem og det tager naturligvis lidt tid. Jeg synes som du, at det er problematisk at Oscar skal være i dagplejen i næste uge, for så at være væk i 3 uger og så skal køres ind igen - det vil blive som at starte forfra. Og det er næsten synd for ham, når han er så ked af det, som han er.

Jeg tænker derfor om det ikke ville være givet bedre ud, hvis du kunne være i dagplejen sammen med ham. Jeg tænker at det handler meget om at gøre ham tryg ved stedet, så han til januar forbinder det med noget rigtig rart og det vil gøre det lettere at starte der.

Det at tale om hukommelse hos små børn er noget meget kompleks og ikke sådan lige til at beskrive kortfattet. Men helt overordnet så kan man sige at spædbørns hukommelse fungerer usikkert og deres langtidshukommelse er ikke god. Først i 6-10 mdr´s alderen begynder barnets hjerne at modnes så meget, at barnet kan huske over længere tid. Og først i skolealderen mellem 1-3 klasse begynder børns hukommelse at fungere som voksnes.

At kunne huske er at ...


Annonce

... kunne genkalde en erindring. Nogle erindringer er stærkere end andre. Det vil sige at forskellige ting kan kalde en erindring frem og på den måde gøre at vi husker eller at noget virker genkendeligt. Og det er det du skal forsøge at bruge, hvis du bliver i dagplejen sammen med ham et par dage.

Børn spejler sig jo i os forældre og jeg tænker at hvis din dreng ser dig afslappet og rolig hos dagplejer, så vil han også selv blive mere rolig. Hvis I leger med nogle af tingene, han ser dig snakke med de andre børn osv. så vil han stille og roligt få en erindring om at det her var hyggeligt og mor syntes det var okay og det vil I måske kunne bygge videre på.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Jeg synes derfor at I, når I nu har muligheden for det, skal prøve at tale med dagplejer om, hvad hun siger til at du bliver der sammen med din dreng og så ser hvordan det går. Og så i januar begynder I så for alvor at køre ham rigtigt ind.

Jeg synes ikke at du skal holde ham hjemme, da netop det at komme af sted og opleve at du har det rigtig godt med dagplejen, børnene, stedet og tingene der, vil være vigtigt for at han så måske lettere bliver kørt ind om en lille månedstid.

Håber du kan bruge mine tanker lidt videre. Rigtig meget held og lykke. Rigtig god jul:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Calcium

Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.

Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.

Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...

Læs mere i Babylex

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce