Annonce

Annonce

Brev:

Kost og indtagelse heraf


12. december 2007

Alder:
10 mdr.

Kost og indtagelse heraf

Hej Helen

Vi skriver denne gang for at få lidt råd og vejledning omkring Noahs indtag af mad. Han er nu 10½ mdr. og vejer 9-9,5 kg. Han kravler, rejser og sætter sig og er vældig glad for at lege med de andre børn i dagplejen. Han trives og er en glad, tilfreds og nysgerrig lille dreng.

De sidste 2 mdr. har han spist meget forskelligt i og med han først fik tænder, dernæst blev ramt af forkølelse/halsbetændelse og måtte på 10 dages pencilinkur = næsten kun flaske, så startede han i dagpleje hvor han næsten ikke spiste de første 4 dage, derefter fik han omgangssyge med opkast/diarre og en gang mellemørebetændelse = pencilen og atter meget lille appetit. Nu er der så atter en tand på vej.

Han spiser stadig ikke rugbrød, så vi giver ham rester af aftensmaden til frokost. Men det virker som om han er blevet kræsen, og det han spiste før han blev syg, vil han ikke spise i dag. Færdigmad på glas glider altid nemt ned, men det er jeg ikke helt vild med - synes ikke rigtig han får det rigtige næring med denne mad.

Han har altid skullet have en ske i hånden og gerne en skål at røre i, når han spiser. Det får han stadig hjemme, men i dagplejen kan han undvære…. Lidt underligt synes vi. Det virker dog ikke rigtig længere, og han har aldrig været vild med at putte nyt mad i munden, så det med at spise med fingrene er han først begyndt på efter han startede i dagplejen.

Vi har også bedt dagplejen om at ...


Annonce

... give ham noget mere mættende mad formiddag og eftermiddag, da han i starten vågnede om natten med ordene Ma Ma Ma, som han siger når han er sulten.

Jeg kan ikke lade være med at tænke på hvad vi kan gøre anderledes. Det er ikke særlig hyggeligt at spise til aften for tiden, når alt bliver afvist og han begynder at græde af sult men ikke åbner munden…… det er jo lidt svært. Kan vi have givet ham for meget forskelligt mad. Vi spiser nemlig ikke just de gode gamle danske retter med sovs og kartofler. Måske vi skal til det.

Hans dag i dagplejen ser nogenlunde således ud:

05.45 150 ml. MME
7.30 Grød
Sover 1 time om først på formiddagen
Formiddag: frugt + tyndt knækbrød (hjemme mest riskiks m/jordnøddesmør + frugt)
Ca. 11.30 Frokost - rest fra aftensmad
Sover 2-2½ time om eftermiddagen
Eftermiddag ca. 15 - frugt og tyndt knækbrød, nogle gange grød alt efter hvad han har spist i løbet af dagen (hjemme også riskiks m/jordnøddesmør)
16.30 Lidt agurk/riskiks/frugt
17.45 Aftensmad
19.30 170-220 ml. MME

Han drikker vand til alle måltider og imellem - får kun mælk af flaske.

Vi ser frem til at høre din vurdering og atter få nogle brugbare råd. Tænker jeg måske har for meget fokus på maden - jeg vil bare så gerne at han får den rette næring og rigtig sammensat kost. Men måske er det for tidligt at tænke sådan, jeg vil bare gerne give ham nogle gode kostvaner.

Med venlig hilsen
Mette og Noah

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Vegetar og veganer

Lever du vegetarisk og spiser du varieret, så vil du sædvanligvis få tilstrækkeligt med protein og andre næringsstoffer - også selvom du f.eks. ammer. Jo flere fødevarer du udelukker fra kosten, jo større er risikoen for fejlernæring, og hvis du f.eks. ikke spiser æg, mælkeprodukter og andre produkter fra dyr, kan det få betydning for dit barn.

Børn, der ernæres vegetarisk eller vegansk med ingen eller sparsom brug af mælkeprodukter og æg, skal ammes eller have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce