Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og High Need baby?


4. december 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Søvn og High Need baby?

Hej Helen,

Med hensyn til min datters søvn, har jeg stadigvæk problemer med at få hende til at sove herhjemme om dagen. Om formiddagen kan jeg kun få hende til at sove max 45. min.

Jeg har i en længere periode fast gået en 2-timers tur i barnevognen ca. kl. 13-15.00 for at få hende til at sove og skabe en rytme for hende. (får god motion har haft skridttæller på og set, at jeg ofte går 10 km! :0))

Herhjemme har jeg prøvet at være der straks når hun melder sig og givet sut sagt shyyyy…etc. for at hjælpe hende videre i søvnen. I dag har jeg prøvet selv at lægge mig med hende, men hun vågner alligevel efter 30-45 min. og er næsten umulig at få til at sove videre, men det lykkedes dog til sidst, men søvnen blev i alt kun på ca. 1,5 time. Jeg gruer lidt for vinterperioden, hvis jeg ikke lige kan komme ud at gå.
Problemet er også at barnevognen skal være i bevægelse – hun vågner ofte når vognen står stille efter et stykke tid.

Hendes dagplan/søvnskema ser ud som følger:

07.00 Står op
10.00 ½ - 45 min. søvn i egen seng
13.00-15.00 2 timers søvn i barnevogn som skal være i bevægelse!
19.00 Bliver lagt i seng
23.00 (får natflaske)
04.30 (får nogle gange flaske)

Jeg kan mærke på min datter at hun også trænger også til en 3. lur, da hun virker træt, gnider øjne gaber etc om sen-eftermiddagen. Men hun nægter at sove i sengen, både med og uden mig og jeg må indrømme, at jeg ikke orker at gå ned med barnevognen igen, så derfor får hun ikke flere lure….

- Er det forkert af mig at hun ikke får sin 3. lur???
- Hvordan syntes du at hendes ”skema” ser ud?
- Har du råd til hvordan jeg kan lære hende at ...


Annonce

... sove videre i sin egen seng om eftermiddagen?

Endvidere har spekuleret på om min datter er en ”high need baby”, har læst lidt om det via Nettet.

Hun er ikke god til at ligge alene på et legetæppe, selvom jeg er lige ved siden af og fx laver mad. Hvis hun får noget nyt legetøj fx en grydeske eller lign., så det ok i en periode, men herefter bliver hun utålmodig og ”brokker” sig højlydt, græder ikke, men jeg er ikke i tvivl om at hun ikke bryder sig om det. Og hvis der går for lang tid uden at jeg tager hende op eller lign., så kan det blive til gråd (uden tårer). Lige så snart jeg sætter mig ned og leger og er direkte hos hende er hun tilfreds og glad.

Jeg lader hende brokke sig lidt og siger at det er ok at hun gør det, men at jeg lige skal lave mad fx
- Er det forkert at jeg gør dette??? Bør jeg tage hende op hurtigere???

Generelt markerer hun sig kraftig. Når hun er sulten, træt, utålmodig eller lign. græder hun eller ”brokker sig”. En del af mig synes at det er godt at hun kan markere sig, men andre gange synes jeg at det er anstrengende, samt at hun altid er ”den larmende og brokkende” når vi er ude sammen med andre fx i mødregruppe eller lign.. Der omtaler de hende som temperamentfuld og krævende.

Hun foretrækker at hænge på min arm helst hele dagen! Eller andres – hun virker som om at hun er en rigtig selskabspapegøje samt krudtugle, der skal ske noget. Jeg kysser og nusser hende meget. Går til babyrytmik, tumler med hende og giver hende babymassage. Jeg sover også med hende indimellem til begges fælles nydelse!

Heldigvis får jeg også en masse smil og grin fra hende!

Kærlig hilsen
Jeanette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Overtøj til børn

Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.

Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...

Læs mere i Babylex

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce