Brev:
Søvn og High Need baby?

Hej Helen,
Med hensyn til min datters søvn, har jeg stadigvæk problemer med at få hende til at sove herhjemme om dagen. Om formiddagen kan jeg kun få hende til at sove max 45. min.
Jeg har i en længere periode fast gået en 2-timers tur i barnevognen ca. kl. 13-15.00 for at få hende til at sove og skabe en rytme for hende. (får god motion har haft skridttæller på og set, at jeg ofte går 10 km! :0))
Herhjemme har jeg prøvet at være der straks når hun melder sig og givet sut sagt shyyyy…etc. for at hjælpe hende videre i søvnen. I dag har jeg prøvet selv at lægge mig med hende, men hun vågner alligevel efter 30-45 min. og er næsten umulig at få til at sove videre, men det lykkedes dog til sidst, men søvnen blev i alt kun på ca. 1,5 time. Jeg gruer lidt for vinterperioden, hvis jeg ikke lige kan komme ud at gå.
Problemet er også at barnevognen skal være i bevægelse – hun vågner ofte når vognen står stille efter et stykke tid.
Hendes dagplan/søvnskema ser ud som følger:
07.00 Står op
10.00 ½ - 45 min. søvn i egen seng
13.00-15.00 2 timers søvn i barnevogn som skal være i bevægelse!
19.00 Bliver lagt i seng
23.00 (får natflaske)
04.30 (får nogle gange flaske)
Jeg kan mærke på min datter at hun også trænger også til en 3. lur, da hun virker træt, gnider øjne gaber etc om sen-eftermiddagen. Men hun nægter at sove i sengen, både med og uden mig og jeg må indrømme, at jeg ikke orker at gå ned med barnevognen igen, så derfor får hun ikke flere lure….
- Er det forkert af mig at hun ikke får sin 3. lur???
- Hvordan syntes du at hendes ”skema” ser ud?
- Har du råd til hvordan jeg kan lære hende at ...
... sove videre i sin egen seng om eftermiddagen?
Endvidere har spekuleret på om min datter er en ”high need baby”, har læst lidt om det via Nettet.
Hun er ikke god til at ligge alene på et legetæppe, selvom jeg er lige ved siden af og fx laver mad. Hvis hun får noget nyt legetøj fx en grydeske eller lign., så det ok i en periode, men herefter bliver hun utålmodig og ”brokker” sig højlydt, græder ikke, men jeg er ikke i tvivl om at hun ikke bryder sig om det. Og hvis der går for lang tid uden at jeg tager hende op eller lign., så kan det blive til gråd (uden tårer). Lige så snart jeg sætter mig ned og leger og er direkte hos hende er hun tilfreds og glad.
Jeg lader hende brokke sig lidt og siger at det er ok at hun gør det, men at jeg lige skal lave mad fx
- Er det forkert at jeg gør dette??? Bør jeg tage hende op hurtigere???
Generelt markerer hun sig kraftig. Når hun er sulten, træt, utålmodig eller lign. græder hun eller ”brokker sig”. En del af mig synes at det er godt at hun kan markere sig, men andre gange synes jeg at det er anstrengende, samt at hun altid er ”den larmende og brokkende” når vi er ude sammen med andre fx i mødregruppe eller lign.. Der omtaler de hende som temperamentfuld og krævende.
Hun foretrækker at hænge på min arm helst hele dagen! Eller andres – hun virker som om at hun er en rigtig selskabspapegøje samt krudtugle, der skal ske noget. Jeg kysser og nusser hende meget. Går til babyrytmik, tumler med hende og giver hende babymassage. Jeg sover også med hende indimellem til begges fælles nydelse!
Heldigvis får jeg også en masse smil og grin fra hende!
Kærlig hilsen
Jeanette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






