Annonce

Annonce

Svar: Diverse ang. søvn om dagen og kost


3. december 2007

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Gitte

De fleste børn vil i 6 måneders alderen begynde at kunne nøjes med at sove to gange om dagen og ofte vil de samtidig med dette begynde at sove en kortere formiddagslur og en lidt længere middagslur.

Planen for dagen du har sendt ser fint ud og det er rigtig godt at du tilbyder ekstra grød, så du får din dreng til at spise. Det vil også være helt okay at du forsøger med lidt rugbrødshapsere, men han skal have grøntsagsmos eller grød ved siden af fortsat, så du sikrer dig at han bliver godt mæt.

Jo mere smagsvariation du kan give ham jo bedre, han har en naturlig nysgerrighed og vil gerne putte i munden og dette skal du udnytte - så mere og mere af jeres mad vil være en god idé.

Når du vælger brød, så er det vigtigt at vælge brødtyper som indeholder fibre uden at indeholde hele kerner. Mange vælger at begynde med bondebrød eller køber nogle af schulstads produkter, som f.eks. gulerodsbrød eller lignende.

Det er godt at bruge smørbart pålæg i starten og her er leverpostej, sildepostej, rognguf, makrel, smøreost og lignende rigtig godt. Det er også en god idé at bruge grøntsagsmos som f.eks. avokadomos eller ærtemos som pålæg, lidt frugtmos kan også kommes på.

En ...


Annonce

... plan for et et barn på 7-8 måneder, der gerne vil tygge kan se således ud:

Tidlig morgen: Amning

Morgen: Havregrød, øllebrød, flerkornsgrød, vand af kop

Formiddag: ½ bolle at gnave i, frugt i stykker, evt. lidt frugtmos, vand af kop

Tilbydes evt. amning inden formiddagslur, sover måske kun 45 minutter til 1 time

Frokost: Bondebrød med forskelligt smørbart pålæg og ved siden af grøntsagsmos med fisk, kød eller fjerkræ. Vand af kop.

Tilbydes evt. amning inden middagslur, sover her måske 2-2½ time


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag: Grød af en eller anden slags, evt. med lidt frugtmos på, frisk frugt ved siden af. Vand af kop

Kan tilbydes amning om eftermiddagen alt efter hvad han har spist og drukket hos dig tidligere på dagen.

Aften: Mere og mere familiemad, ris, pasta, sovs, kød, fisk, brødstykker til hånden osv. Vand af kop

Ammes inden sengetid

Sen aften ammes igen inden du selv går i seng.

I 7 måneders alderen passer det som regel med 4 evt. 5 amninger i døgnet. Det er derfor jeg skriver "evt." for så kan du selv vurdere, hvornår på dagen det passer at lægge amningerne ind.

Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre på vej, rigtig meget held og lykke fortsat:o) God jul.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce