Annonce

Annonce

Brev:

Fremprovokerer han opkast


3. december 2007

Alder:
15 mdr.

Fremprovokerer han opkast

Hej

Jeg har en dejlig dreng på knap 15 måneder, som virker til at trives og vejer det han skal (han ligger lige under normalkurven)

Han har altid haft det svært med at sluge klumper i maden, og kan stadig bedst lide grød osv, men han kan godt spise klumper - hvis han vil. Han spiser f.eks. rugbrødshapser, banan, frikadeller, pastaskruer m.v.

Vi er igang med en flytning - som naturligt nok tager en del af vores tid. Men jeg synes vi bruger meget tid på ham alligevel. Jeg har passet ham og leget med ham, mens faren har flyttet vores ting. Men han har jo nok bemærket rodet i lejlighed/hus - hvor vi nu bor.

De sidste morgener har han kastet op, mens vi har spist morgenmad. En gang var det inden i ...


Annonce

... sengen da vi tog ham op - men de andre gange har det været i køkkenet når vi spiste morgenmad. Det begynder med at han hoster, og så kaster han op. Det lyder ikke til at han har det galt i halsen.

Nu vil han heller ikke spise aftensmad. Dette har også stået på noget tid, vi har bare ladet ham selv spise - mest de ting vi ved han kan lide - men det vil han heller ikke nu. Han spiser fint hos dagplejemoren, de fleste dage. Vi har bedt hende om ikke at give ham andet end vand fra midt på eftermiddagen, til vi henter ham. Er det forkert?

Hvad skal man være opmærksom på, når man har børn, der ikke spiser så meget. Jeg bliver jo bekymret, da andre børn jeg kender spiser rigtig meget.

Kærlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Afviser far og håndtering af temperament

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.

Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?

Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...

Læs hele brevet og Helens svar


14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce