Svar: Aldersvarende mad
Kære Troldemor
Det lyder bestemt som om din datter har et godt sovehjerte og det er rigtig dejligt at hun sover så godt om natten. Det er også nødvendigt, da hun kun sover 2 gange i løbet af dagen - de fleste børn i 4 måneders alderen sover 3... men sådan er børn så forskellige:o)
Når hun sover så længe om natten, så vil hun sandsynligvis have behov for at spise hyppigere først på dagen, derfor vil den plan jeg giver dig her, indeholde lidt hyppigere måltider der.
En plan for dagen med to måltider skemad kan se således ud:
Tidlig morgen 05.30: Ammes og sover videre.
Morgen 8: Ammes igen lige enden eller lige efter I er stået op
Formiddag 10: Ammes igen og puttes til formiddagslur
Frokost 12-13: Grød af ris, majs, hirse, boghvede, evt. med lidt frugtmos på, vand af kop
Ammes og puttes til middagslur ca 14. De fleste børn vil ofte blive puttet allerede 12.30-13 igen, men sover så en kortere lur og så en powernap sen eftermiddag og det gør din datter ikke. Derfor har jeg sat luren her til kl. ca 14.
Eftermiddag 16-16.30: Ammes igen
(Og her vil de fleste børn så sover en powernap)
Aften 17.30-18: Grød eller grøntsagsmos, vand af kop
Ammes og puttes til natten ca kl. 19
Sen aften 23: Ammes
Og ...
... de fleste børn vil i 4 måneders alderen også have behov for mælk midt nat - men nogle børn kan også godt tage 5-6 timer uden mad. At din datter således kan sove fra kl. 19-05 uden mælk er meget flot og ikke noget der kan forventes. Og hvorvidt det er okay, afhænger af hvordan hun i øvrigt trives, tager på, tisser, udvikler sig osv. Ellers vil det være godt, hvis du kunne give hende en tår mælk inden du selv gik i seng, så du er sikker på hun ikke kommer i underskud - men igen er det en individuel vurdering.
Som du kan se så har jeg lagt 6 amninger ind og dette bør din datter indtage med den alder hun har, også selvom hun får skemad.
Med hensyn til at øge mængden af skemad, så vil 2 måltider dagligt ofte være fint indtil barnet nærmer sig 6 måneder - igen er nogle børn meget sultne og har behov for 3 måltider tidligere. Jeg anbefaler normalt, at hvis man når op at give 1½ dl. grød eller mos af gangen og barnet spiser med stort velbehag, så kan det være godt at dele skemaden ud, så man I stedet giver 1 dl. x gange dagligt. Det giver plads til mælken i maven ved siden af skemaden og giver samtidig mulighed for at variere den føde man giver barnet.
Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






