Annonce

Annonce

Svar: Søvn og lillebror på vej


19. november 2007

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Hanne

Først tillykke med at I venter en lillebror - hvor er det dejligt for jer:o)

Det lyder som om at Gustav er ovre den fase, hvor han vågner fordi han drømmer og således er ked af det. Derfor skal I naturligvis ikke blive ved med at sidde hos ham, men skal putte ham, betrygge ham i at han roligt kan sove, at I er der, passer på ham, elsker ham osv. men at han skal lægge sig til at sove nu og så skal I gå.

Gustav er så gammel nu at han godt ved at I er inde i stuen og således ikke er forsvundet - han har altså ikke længere den der "ude af øje, ude af sind" opfattelse, men har en bevidsthed om at mor og far er der og naturligvis kommer, når han kalder.

Jeg synes derfor I som sagt skal putte ham trygt og kærligt og når han så kalder, så svare tilbage - "nat, nat - Gustav" eller hvad I nu siger, så han kan høre at I er der. I skal naturligvis også lade døren stå så han kan høre at I er der osv.

Hvor længe der skal gå inden i vender tilbage igen afhænger helt af hvordan han reagerer. Hvis han ikke græder, men kalder fordi han søger opmærksomhed, så må I godt trække tiden lidt, men bliver han ked af det og I kan ...


Annonce

... fornemme at nu skal I være der, så skal I naturligvis gøre det. Der skal således ikke sættes en fast tid på, men i stedet må I vurdere, hvordan han virker.

Det kan også godt være at han til at begynde med brokker sig lidt, skælder ud osv og det er okay og når han så finder ud af at I ikke kommer, så bliver han ked af det. Når I så kommer, så har han brug for at I så holder lidt i hånd og så lægger han til at sove i løbet af 10 minutter og så er det sådan I gør.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Han skal ikke køre rundt med jer, så er det netop vigtigt at I er konsekvente omkring det at forklare ham at han skal sove. Og du skal ikke længere komme så tit ind til ham, hvis det gør ham mere ulykkelig.

Med hensyn til lillebror, så synes jeg at Gustav skal have lov til at komme på besøg på hospitalet. Han kan ikke forstå, hvor du pludselig er henne og hvis I har mulighed for at han kan komme på besøg sammen med far en gang imellem, så vil det være fint. Han vil naturligvis spørge efter dig og hvis han har set, hvor du er, så er det lettere at forstå svaret om at mor og lillebror er på hospitalet og at I kommer hjem igen.

Rigtig meget held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce