Brev:
Mellemmåltider?
Kære Helen,
Tak for dine tidligere svar. De har alle været top-brugbare!
Her kommer endnu et par stykker…
Mellemmåltider?
Emil som nu er lige knapt 7 mdr er helt i gang med sine måltider. Han får morgenmad, frokost og aftensmad. Han spiser fint og meget af alt hvad jeg laver til ham.
Amningen er selvfølgelig blevet mindre men han bliver stadig ammet om natten, tidlig morgen, nogle gange inden sine lure og om aftenen inden sengetid. Det er dog tydeligt at han spiser meget midt på eftermiddagen mellem frokost og aftensmåltidet og virker altså ret sulten på dette tidspunkt.
Tit sætter jeg ham i stolen med agurkestave og tvebakker. Han nyder det meget.
Men hvornår vil det være på tide at give mellemmåltider? Hvornår kan disse lægges? Formiddag, eftermiddag?
Amningen går jeg ud fra stadig er vigtig og måske vil det presse endnu flere ...
... amninger væk, hvis jeg begynder at give ham noget midt på eftermiddagen?
Mht. forstoppelse…
Emil har været og er meget forstoppet…stadig. Han kommer dog af med noget hver dag men det er meget hårdt og knoldet og jeg må ofte hjælpe med en vatpind før det vil komme ud. Han virker ikke som om det piner ham i form af smerte, men jeg kan klart mærke på ham at det alligevel generer ham at være så fyldt op.
Jeg giver ham 8-10 ml lactulose i samråd med lægen, tilbyder ham rigeligt væske og ham bevæger sig meget nu. Synes ikke jeg kan gøre så meget mere.
Han får faktisk slet ikke de grødtyper som i starten men derimod mad med masser af fibre. Havregrød, øllebrød og grøntsagsmos. Kunne jeg give ham rent sveskemos som dessert?
Det med vatpinden gør jeg ofte dagligt…nogle gange flere gange dagligt endda.
Ser frem til dit svar.
Kærlig hilsen
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
Viden om børn:
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor