Svar: Temperament - 10 mdr.
Tak for de venlige ord. Jeg er glad for, at du finder gode råd i min brevkasse:o)
Din søn opfører sig helt normalt for sin alder. Netop i 9-12 mdr.´s alderen viser børn deres egen vilje og selvstændighed. De ønsker selv at medvirke i det omfang de motorisk nu kan. Ofte viser det sig ved, at barnet kniber munden sammen, når skeen kommer. Et udtryk for selvbestemmelse og at ville det man kan, at spise selv.
Men lige så ofte kommer protesten mod bleen. Barnet vil nu ikke længere ligge ned på puslebordet og protesterer højlydt over dette. "Jeg bestemmer selv om jeg vil stå" og det er uanset om det er på puslebordet eller i badekarret.
Jeg mener det er utroligt vigtigt at lytte til barnet og forsøge at give det lov til de ting det selv mestrer eller skal øve sig i. Et barn det bliver lyttet til og også får "ja" engang imellem, vil nemmere kunne forstå et "nej", når det er nødvendigt.
Det vil derfor være en god idé at du en overgang ...
... bruger buksebleer i stedet for de almindelige bleer, sådan, at når din dreng kun har tisset, så kan han stå op og blive skiftet. Er det puslebordet han protesterer mod, så kan du med fordel skifte ham stående på badeværelset.
Det samme med badet. Hvis han i øjeblikket kun vil stå op, hvorfor skal han så i badekar? Hvad med at tage ham med i brusebad i stedet for?
Det hanler om at mødes, at lytte. Det er ikke det samme som at give efter for plageri, men i stedet at sætte sig ind i, hvad det er barnet forsøger at kommunikere ud. Et barn der føler sig forstået og imødekommet vil forstå og imødekomme andre.
Derud over er der jo forskel på menneskers temperament. Og børn ligner jo ofte deres forældre:o)
Jeg vil forøvrigt foreslå dig at læse bogen "Ka´selv - vil´selv - men du må hjælpe mig!" som er omtalt i bogguide. Især del 4 kan interessere dig. Det handler om relationer, opdragelse, konflikter og konfliktløsning.
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









