Annonce

Annonce

Svar: Putning om aftenen – vil ikke overgive sig


13. november 2007

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Lula

Først en stor ros til dig. Hvor er det flot at du har haft overskud og mulighed for at lægge dig med din datter i sengen i to dage og fuldt og helt hellige dig amning og 'starte forfra' som man kalder det. Det er virkelig godt gået og rigtig flot at du på den måde har fået din mælkeproduktion op og sikke da en vægtstigning - super, stor ros herfra:o)

Jeg kan høre på dit brev at din mælk hurtigt bliver påvirket af hvordan du har det, jo mere afslappet du er, jo mere mælk og jo mere ro på din datter. Jo mere urolig du er, jo mindre mælk og jo mere urolig lyder det også til at din datter bliver. Dette er helt normalt og det er naturligvis helt okay og det er også fint, at du er opmærksom på det og så giver en flaske, når du føler at det er nødvendigt.

Du skriver at du fornemmer at det ville være godt, hvis din datter tog en sut og det giver jeg dig helt ret i. Både fordi du fortæller at hun nu spiser så godt som hun gør (sutten hjælper maden igennem systemet og giver lidt ro), men også fordi det vil være en fin idé til beroligelse, netop når hun skal sove - der hvor du ved at hun er helt mæt og bare ikke rigtig kan overgive sig til søvnen.

Du kan forsøge med Nuby eller Pigeon. Jeg ved at nogle forældre, som har haft problemer med at få deres barn til at tage sut, har held med disse typer. Du kan også se om du kan finde en som minder om flaskesutten, som hun jo tager og måske derfor bedre vil acceptere.

Med hensyn til at svøbe din datter, så har jeg lidt svært ved helt at gennemskue, hvad der sker og hvordan din datter græder. Du skriver at sundhedsplejersken har vist dig hvordan og at hun under dette også græd. En gråd som varede max 3 minutter og som sundhedsplejersken jo har skønnet okay?? Derfor lyder det ikke som overgreb, det du fortæller.

Nogle børn har rigtig svært ved at finde roen og slappe af og overgive sig til søvnen og her hjælper det ofte at svøbe dem. Men det skal naturligvis ikke foregå på en måde og din datter skal ikke græde på en måde, som gør at du selv sidder med tårerne i øjnene og føler at du gør noget forfærdeligt. Dette er ikke rigtigt. Det er meget vigtigt at du har det godt med det du gør og har du ikke det, skal du ikke gøre det.

Når børn græder, så skal man skelne deres gråd fra hinanden. Man skal vurdere om der er tale om et overtræt barn, som simpelthen ikke kan overgive sig til søvnen eller om der er tale om et barn som er ulykkelig, utryg, angst. Hvis hun græder som om hun er meget ulykkelig og bange, så skal du ikke lade hende græde. Og det at du fortæller, at du ikke har det godt med det, fordi hun lyder ekstremt ked af det, tyder jo på at din datter heller ikke har det så ...


Annonce

... godt med det, selvom det er kortvarigt at hun græder og selvom hun falder til ro.

Måske kan du gøre det, at du svøber hende og så lægger hende til brystet svøbt og på den måde lader hende falde til ro i dine arme. Så kan hun bruge brystet, som en sut ellers ville gøre, så kan du måske stille og roligt lirke brystet ud og putte en sut i munden i stedet og på den måde få hende beroliget og vendet til en sut.

Så det er altså en balance. Hun skal på den ene side lære at falde i søvn og lade roen komme over sig og hun må i den forbindelse gerne smågræde og brokke sig lidt fordi det er svært for hende. Og modsat må hun ikke græde så meget og på en måde, hvor du får indtryk af at hun lider og er dybt ulykkelig.

Alternativet til et svøb og det faktum at du også nogle gange er nødt til at lave noget praktisk, kan jo være en babyslynge. Altså hvor du bærer hende hos dig og samtidig har dine arme fri. I en slynge kan hun ligge længe, den er ikke hård for ryggen på samme måde som en bæresele er og hun må godt sove der en gang imellem. Så kunne du måske variere lidt, så hun nogle gange som i liften og barnevognen svøbt og andre gange fik lov til at sove i slyngen hos dig.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Med hensyn til at hun hører og registrerer alle lyde, så er børn på dette punkt også meget forskellige og nogle børn vågner bare utrolig let, hvor andre sover som sten. Generelt må man dog sige at børn i din datters alder hører alt og endnu ikke er i stand til at lukke lyde ude. Det betyder at den evne du f.eks. har, når du f.eks. hører radio, hvor du hører et stykke musik, lukker det næste ude, hører noget i radioavisen og lukke det næste ude osv. Den evne har din datter ikke - hun hører alt.

Det betyder ikke at man skal liste rundt derhjemme og ikke kan tale sammen, når barnet sover, tværtimod, for det er også vigtigt at der ikke er bomstille, når hun sover. Men det er samtidig vigtigt at være opmærkesom på det og sørge for at lukke for radion, fjernsynet osv, en gang imellem og evt. stille liften i et afsides lokale, hvor hun så vil sove bedre.

Børn i hendes alder skifter ofte søvnfase med 30 minutters mellemrum og derfor kan det være meget svært at ramme det rigtige tidspunkt, hvis man vil lette lidt på dynen...:o) Det kan jeg godt forstå du synes er svært. Hvis du sørger for at din datter sover et sted, hvor der er nogenlunde køligt og hun ikke ligger med trøje på under dynen osv., så burde der ikke ske noget ved at du lader hende ligge og kigger til hende 'uden at pille', selvom det er svært.:o)

Det lyder som om at du gør dig rigtig mange fine tanker og er en meget sød og omsorgsfuld mor, der gør sit bedste, så bliv endelig ved med det:o)

Rigtig god weekend.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce