Annonce

Annonce

Svar: Nattesøvn ønskes


12. november 2007

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Tine

Jo, rent ernæringsmæssigt burde jeres dreng ikke behøve flaske om natten og han har naturligvis ligeså meget behov for at sove sammenhængende som I har.

Det lyder også som om du har en sulten dreng og du skal naturligvis sikre dig at han får mad nok i løbet af dagen. Han er så gammel nu at han sandsynligvis nu udelukkende spiser mad i stykker og måske det simpelthen ikke mætter ham nok.. jeg tænker derfor at du skal supplere hans indtag med noget mere grød og gå tilbage til at give ham lidt mos om aftenen - det vil sige mose hans kartofler med lidt sovs, som du så kan hjælpe ham med at spise, så du er sikker på at han er fyldt held op og har fået, det han har behov for.

Det er også værd at overveje, om han ikke skal have en godnatgrød at fylde maven op på inden han kommer i seng.

En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Havregrød lavet med mælk og mælk af kop

Formiddag: ½-1 bolle med smør, lidt marmelade, ost, ½-1 banan eller anden frugt (moset eller frisk), Vand af kop

Frokost: Rugbrød med forskelligt pålæg, tilbehør fra aftensmaden, det kan være frikadelle, kylling, pasta - har I et stykke lasagne tilbage, så kan han også få det osv. Ved siden af kogte ærter, majs, gulerod og lignende. Vand af kop

Eftermiddag: Tykmælk, A38, Cultura med rugbrødsdrys, frugtmos, ½ banan, giv ham også frugt i hånden og også om eftermiddagen skal han tilbydes en bolle med lidt smør, ost eller lignende. Vand af kop. Hvis tykmælk, yoghurt og lignende ikke mætter nok så giv ham grød på dette tidspunkt.

Sen eftermiddag: Lidt forskelligt grønt, ærter, majs, gulerod, rød peberfrugt, avokado og lignende.

Aften: Det samme som I spiser, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager. Sørg for at mose noget, blande ris med sovs, mose kartofler med sovs osv. og hjælp ham med at spise dette, så han er mæt nok. Giv ham evt. en portion frugtgrød med mælk til dessert. Mælk af kop.

Puttes til natten med en kop mælk, en banan eller evt en gang godnatgrød.

Om natten kan han så få vand, hvis han ...


Annonce

... vågner.

Det vil sandsynligvis være nødvendigt at I står op og giver ham grøden tidlig morgen i et par dage, så I allerede der stopper med morgenflasken og så ellers forsøger at køre efter ovenstående plan.

Jeres dreng er så bevidst nu at han simpelthen ikke forstår, hvorfor han nogle gange kan få lov til at få flaske og andre gange ikke kan og derfor er det bedre og mere humant at stoppe flasken helt - den mulighed er ligesom udelukket. Og ja, han vil blive frustreret og ked af det, men det er jo ikke sådan at han dør af sult og ikke har andre muligheder - han kan jo både spise og drikke, hvis han har behov for det.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så et eller andet sted, så er det naturligvis rigtigt at I bare kan lade ham græde, men samtidig tænker jeg også at han jo lyder reelt sulten og før I fjerner flaskerne, skal I altså sikre jer at han får noget andet og mere sufficient. Man kan jo ikke bare lade et barn græde der er sultent:o)

Så I første omgang, så handler det altså om at få givet ham mad nok i løbet af dagen og derefter skal flaskerne fjernes helt - det er simpelthen slut og så må han tilbydes noget andet i stedet. Igen hænger tingene jo så sammen, for så længe han drikker så meget mælk, så spiser han heller ikke så meget og så bliver I ved med at være i en dum cirkel:o) Han bliver kun mere og mere bevidst og dermed også mere og mere insisterende på at få sine flasker og derfor er det jer, som skal tage beslutningen om at flaskerne stoppes.

På et tidspunkt skal der købes nye flaskesutter, for de gamle mørner og dur ikke mere, de skal smides ud. Tag ham med i processen, vis ham de ødelagte sutter, at de smides ud, de dur ikke mere, det er slut - vis ham "slut med hænderne" - ligesom I gør når bogen klappes sammen, når mælkekartonen er tom osv. Overfør det til flaskerne - der er ikke mere, det er slut og så er det slut og I køber ikke flere flaskesutter... Giv ham så alternativet, som kan være alt lige fra mad til tryghed og omsorg:o)

Håber ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit uddybende svar..... Der er lige pludselig en masse ting der hænger bedre sammen for mig.

Tak fra Anja, med mindre ondt i brysterne


Annonce