Brev:
Søvn - smerter?

Hej Helen.
Jeg har lige et par spørgsmål til dig i forbindelse med mine tidligere breve til dig.
Viktoria vågner stadig utallige gange fra hun kommer i seng, til vi står op. Vi har været ved ørelægen for at få afklaret om det var smerter fra ørene hun led af. Ørelægen kunne ikke se noget væske, men fortalte at der var undertryk og lidt nedsat hørelse. Kan det være det, hun kan mærke om natten? Ørelægen rådede os til at bruge næsespray i en uge, men indtil videre har det nu ingen effekt på søvnen.
Den sidste uges tid er hun begyndt at kræve at blive lagt til brystet, hver eneste gang hun vågner. Jeg har tilladt dette, fordi jeg måske troede det hjalp hende med synkebevægelser på ørene. (Når hun ...
... ligger ned nægter hun at tage sutten, men vil gerne have den, når hun ligger hos mig)
Tror du, hun er begyndt at vænne sig til at få stukket brystet i munden, når hun vil have det, og det dermed er begyndt at være pjat fra hendes side? Eller tror du, hun har brug for det mht. ørene?
I morgen skal hun til zoneterapi. Et eller andet skal vi jo prøve... Måske kune det hjælpe på hendes mareridt og urolige søvn.
Viktoria er begyndt at kravle og er lykkelig for at kunne komme rundt. Hun rejser sig op ved særligt udvalgte ting (fra hendes side.)
Hun er superglad for at gå i dagpleje, og er altid glad og tilfreds, og elsker simpelthen de andre børn.
Hvad synes du vi skal gøre nu??
Venligst
Joan
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
Viden om børn:
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






