Svar: Mad og rutine (næsten 8 måneder gammel)
Hovr er det dejligt at jeres datter er begyndt at sove om natten. Det har I alle stor glæde af. Det kan sagtens have betydning at I ikke længere sover i samme rum, da man godt kan forstyrre hinanden under søvn og som forældre vre tilbøjelige til at reagere med at give sut x flere om natten, når barnet "snakker" lidt i søvne. Ved at sove hver for sig, reagerer man ikke på hver eneste lyd barnet giver om natten og giver derved barnet mulighed for at falde til ro af sig selv igen. Det er meget fint at det fungerer hos jer.
Det eneste i den forbindelse jeg tænker på er, at du skriver at I er flyttet ud af soveværelset og ikke jeres datter,- hvor sover I så henne nu?
Som du selv er inde på, så er det en god idé at I spiser sammen i familien. Omkring 8 mdr.´s alderen er det også vigtigt at jeres datter får mere og mere af jeres mad. Ved 9 mdr.´s alderen er overgangsperioden slut og hun bør spise det samme som I voksne.
Det kunne derfro være en god idé at I, når I ...
... selv spiser aftensmad også placerer jeres datter i den høje stol, så hun er med ved bordet, og giver hende lidt af jeres aftensmad. Naturligvis i små stykker, som hun selv kan tage med fingrene. Efterfølgende kan I fortsat give hende en portion grød/frugtmos som dessert og en flaske før i putter hende.
Efterhånden som hun bliver større vil hun spise mere og mere af jeres mad og dermed også kunne få mindre portioner grød før natten. På den måde vil hendes rytme ændre sig.
Om du skal bibeholde flasken kl. 6.30 afhænger af, hvad hun får i løbet af dagen. Børn der bliver ammet, vil tit have behov for en morgentår, så der er ikke noget unormalt i at give hende en morgenflaske.
Du skal naturligvis være sikker på, at hun får måltider nok i løbet af dagen og også give hende vand og mælk af kop til måltiderne.
Hvis du søger i brevkassen om kost og ernæring og 8 mdr. så kan du finde andre spørgsmål og svar om kostplan for denne alder.
God fornøjelse og held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre







