Svar: Grød og flaske - 5 mdr.
Hej med dig
Det lyder som om det har været en god løsning for jer alle at I nu er overgået til flaske og det er rigtig fint, at din dreng tager imod erstatningen og spiser som han skal. Det giver også dig en større ro at vide, at han har fået hvad han har behov for at spise og giver sandsynligvis lidt mere overskud..
Børn der får flaske spiser ofte ikke så hyppigt som børn der får bryst. Dog ser man at børn der får flaske, som er blevet ammet meget, bibeholder en rytme med at spise lidt mindre af gangen og fortsat spise lidt hyppigere. Så hvor mange flasker du skal give i løbet af dagen af hænger af, hvormeget mælk din dreng er i stand til at drikke. Altså om han kun kan tage 100ml af gangen eller om han sagtens kan sluge 200ml.
Jeg ved ikke hvor stor han er, men du skal regne med at han sandsynligvis ligger mellem 800-1000ml mælk dagligt. Enkelte børn vil kunne tage dette på kun 4-5 flasker, men de fleste skal dog have flaske 6 gange dagligt, for at nå op på dette niveau. Det betyder at planen vil se ud nogenlunde ligesom sidste plan jeg sendte dig:
Tidlig morgen 06: Flaske
Formiddag 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30-12: Grød af ris, majs, hirse, evt. med lidt frugtmos på af kogt æble, pære eller lignende. Vand af kop.
Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13
Eftermiddag 15.30-16: Flaske
Sover evt. en sen powernap eftermiddag
Aften 18: Grød eller det vil være godt nu at begynde med lidt grøntsagsmos af kartoffel, gulerod, blomkål, broccoli, squash - altså de lidt mildere grøntsager. Vand af kop.
Flaske og puttes til natten 19.30-20
Sen aften 23-24: Sandsynligvis en flaske igen inden i selv går i seng, mange børn har fortsat behov for denne, men kan så tilgengæld sove fra 24-06 uden mælk
Med hensyn til skemad, så tænker jeg at netop grøntsagsmosen måske vil give lidt variation og at han måske trænger til lidt ny smag og ...
... derfor vil begynde at interessere sig for det igen. Det er helt okay at du supplere med en flaske efter han har spist grød, dvs. inden han skal sove, så han bliver fyldt godt op og det er også med til at holde hans mave igang.
Når han bliver 6 måneder vil det være fint at du begynder med flere og flere forskellige grøntsager og mere og mere af jeres mad. På det tidspunkt kan du også give havregrød, øllebrød og begynde med lidt flerkornsgrød, så han også via grøden får nye smagsoplevelser og mad som skal arbejdes lidt mere med. Det er fortsat vigtigt at han får både grød og grøntsagsmos hver dag.
I takt med at han bliver bedre og bedre til skemaden, så vil du kunne skrue flaske indtaget ned og således ikke længere give flaske efter skemaden, men lige nu har han sandsynligvis brug for det. Først omkring 7 måneders alderen vil det sandsynligvis passe med at du kan skrue ned til 4 flasker.
Med hensyn til flasker, erstatning og rengøring, så vil jeg foreslå dig at læse den artikel jeg har skrevet som hedder "Når du giver dit barn flaske". Du finder den i min artikelsamling. Med hensyn til rengøring af flasker og sutter, så er det således:
Flasker og sutter rengøres efter hvert brug. Du skal være meget omhyggelig med hygiejnen, fordi varm mælk samler bakterier. Mælkerester sidder i skruegangen og på kanterne af flasken samt i låget.
Flasker og låg renses med flaskerenser/opvaskebørste, opvaskemiddel og varmt vand. Sutterne gnides med groft salt så de slimede mælkerester fjernes.
Flasker og sutter skyldes grundig og koges under låg i 2-3 minutter i almindeligt vand. Herefter opbevares flasker og sutter tørt og tildækket.
Hvis du har opvaskemaskine kan flaskerne vaskes i den. Du skal dog vaske mælkerester af før flaskerne kommes i maskinen. Og flaskerne bør skoldes efterfølgende for at fjerne eventuelle sæberester.
Håber ovenstående hjælper dig videre, rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Svangerskabsforgiftning
Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.
Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to






