Brev:
Bedre rytme om dagen, men dårlig om natten

Hej Helen.
Nu har jeg behov for at skrive til dig igen vedr. Victorias rytme. Hun er startet i dagpleje, så dagssøvnen er skubbet lidt i forhold til dine anbefalinger, men hun virker glad og tilfreds med det, så det er godt. Samtidig bliver jeg aflastet lidt og det betyder meget for mig i forhold til at finde mig selv igen og få overskud til Isabella.
Hendes dag ser sådan ud:
06.00 Står op.
07.00 3/4-1 dl. grød og vand af kop.
08.00 Får flaske af dagplejemor. Tager 135 ml.
08.00-09.00 sover i barnevogn.
11.00 Tilbydes grød af dagplejemor, tager kun lidt. max. ½ dl.
12.00 Får flaske af dagplejemor, tager max. 50 ml.
12-14 Sover til middag.
14.30 Hentes og ammes hos mig. Tilbydes lidt hyggemad - agurk, frugt eller kartoffelmos. Spiser max. ½ dl. Vand af kop
16.00 Ammes og putter ca.½ time i barnevognen
18.00 Aftensmad, mos med kød/æg/fisk, tager ½ dl. Vand af kop
19.00 120 ml. mme, ammes og puttes i egen seng ved siden af mors.
22.00 Vågner og vil ammes i søvn igen.
01.00 Vågner og vil ammes igen . Mor laver flaske 90 ml., der dog ikke altid drikkes.
03.00 Vågner og vil nusse og ...
... lege. Mor får hende til at sove igen efter ½-1 time med bryst og sut.
05.00 Vågner og ammes og putter med mor.
Dagene er super, men nætterne er stadig et mareridt. Jeg kan dårligt proppe mere mad i hende, men en del af problemet er, at hun ikke får ro til at amme om dagen, da Isabella larmer særdeles meget. Så tager hun revanche om natten. Jeg oplever ikke, at jeg producerer de store mængder mælk mere, mine bryster bliver stadig spændte, mens Victoria er i dagpleje, men jeg producerer ikke de store mængder, jeg gjorde, da hun kun blev ammet og mælken væltede ud.
Hun bider mig også ofte, når hun ikke gider at amme, bliver forstyrret eller er ved at være færdig med at amme. Det er vældig ubehageligt og jeg ønsker egentlig at stoppe amningen helt, men frygter så, at nætterne bliver endnu mere rodede, selvom det dårligt lader sig gøre. Jeg har prøvet at give hende vælling kl. 24.00, men det har kun den effekt, at hun bliver mere urolig og holder sig vågen i timevis. Jeg synes, at det går meget bedre, men ville så gerne have styr på de urolige nætter.
Venlig hilsen
Isabellas og Victorias mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Navlestrengsblod - stamceller
Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.
I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




