Annonce

Annonce

Svar: Mælk nok og jerndråber


2. november 2007

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Trine

Vælling tæller med i mælkeregnskabet og når du skal beregne Nicholas indtag af mælk, så skal du se på alt det mælk han får - altså både den mælk han drikker af flaske og den mælk han får via maden han spiser.

Nu hvor han bliver 9 måneder gammel, så må han meget gerne begynde at få lidt tykmælk eller lignende og komælk kan således begynde at udgøre en større del af hans indtag. Samtidig skal han også have mere og mere af jeres mad og vil således også få lidt mælk via sovs, ost osv.

Hvis du sørger for at Nicholas får 400ml mme/vælling dagligt, så er hans jernbehov dækket ind og ved siden af dette kan du så amme 1 eller 2 gange eller give lidt surmælksprodukt f.eks. om eftermiddagen... så er han i hvert fald rigeligt dækket ind, måske han næsten får lidt for meget. Hvis ikke du når op på de 400ml mme/vælling dagligt, så er det rigtigt, at han skal have sit jerntilskud ved siden af. Jeg vil anbefale dig at købe 'Babyfer' som er et smagsneutralt jernpulver, der drysses ud over en spiseskefuld frugtmos. Frugtmos fremmer optagelsen og Babyfer smager ikke dårligt på samme måde som Glyciferdråberne gør.

En dagsplan for et 9 måneders barn kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske med MME eller amning

Morgen: Havregrød lavet på sødmælk, vand af kop

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ½ banan eller anden frisk frugt eller lidt frugtmos (evt. med babyfer). Vand af kop

Puttes til formiddagslur

Frokost kl. ca 12: Rugbrødshapsere ...


Annonce

... med smørbart pålæg og ved siden af grøntsagsmos. Grøntsagsmos kan også kommes på brødet som pålæg. Tilbyd også meget gerne rester fra aftensmaden som små stykker frikadelle, godt kogte pastaskruer osv. og i takt med at han bliver bedre og bedre til at tygge, så må du meget gerne koge lidt majs, ærter og gulerod som han med pincetgrebet kan øve sig i at spise. Vand af kop.

Puttes til middagslur

Eftermiddag 15.30: En lille portion tykmælk eller lignende med lidt frugtmos, ½ banan, rugbrødsdrys og/eller frisk frugt eller bær, vand af kop

Før aftensmad ca kl. 16.30-17: En tallerken med lidt forskelligt grønt, kogte ærter, majs, gulerod, rød peberfrugt, avokado og lignende. Lad børnene sidde sammen ved bordet og spise sammen.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Mere og mere familiemad, igen forsøge at have noget som er godt moset og noget som er i stykker og separat. Han må få stort set det hele af den mad I spiser, kød, fisk, ris, pasta, sovs, kartofler, grøntsager. Slut evt. af med en portion frugtgrød med lidt mælk på eller lidt frisk frugt

Puttes til natten 19.30-20 med en flaske mme, vælling eller amning.

Sen aften 23-24: Kan efterhånden sandsynligvis springes over og kan den ikke, så fred være med det. Her kan I så overveje om I skal fortsætte med vællingen, det kan I jo godt, hvis du f.eks. har ammet til natten.

Jeg håber at ovenstående giver dig en idé om hvordan en dag kan se ud, så Nicholas får både mælk og mad nok. Fortsat held og lykke og rigtig god søndag:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Strækmærker

Under graviditeten oplever mange kvinder at de får strækmærker i takt med at maven vokser.

Har man først fået strækmærker forsvinder de ikke igen, men de bliver som regel næsten usynlige indtil en næste graviditet.

Mærkerne skyldes bristninger i underhuden. De kommer både fordi at maven vokser, men også fordi der sker nogle hormonelle forandringer. De kommer ofte på maven, lårene, brysterne, ballerne og/eller armene, og i starten ses de ofte som rosa eller blålige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.

1000, 1000 tak!

Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊

De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.


Annonce