Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og eget værelse


31. oktober 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Søvn og eget værelse

Hej Helen,

Først lige en tak for dine råd om kost og ammestop, som vi virkelig har kunnet bruge til noget.

Lige nu er er det tema hjemme hos os søvn... Vores dejlige lille dreng på 8 måneder, har for tiden nogle "ture" om natten, som gør mor og far meget trætte...

Disse "ture" består i at han vågner, sætter sig op og rejser sig ved tremmerne, mens han græder. Vi lægger ham så ned igen, putter ham med sutten og dynen, men det udløser tit voldsom gråd, som varer et stykke tid, hvorpå han falder til ro og måske falder i søvn, hvorefter det hele gentager sig 5 minutter efter. Det kan stå på i op til en time. Nogle gange tilbyder vi ham vand af kop, og ellers prøver vi at berolige ham med vores stemme, en hånd på hovedet osv.

Vi er stoppet med natteamning for et par uger siden, han bliver nu først ammet efter kl 04 om morgenen. Han bliver puttet til natten med amning mellem kl 18.30 og 19.30 ca hver aften og sover ca en halv time efter. Ellers bliver han ammet en gang om eftermiddagen, dvs 3 gange på et døgn.

Han har en god appetit og trives i det hele taget ...


Annonce

... super. Han er for nyligt begyndt at kravle, og inden for den sidste uge har han lært at selv at sætte sig op og rejse sig ved ting. Det sker altså en kæmpe stor motorisk udvikling med ham lige nu, hvilket vi kan fornemme at han er meget glad og stolt over, men som også giver ham noget uro og ængstelse.

Vi overvejer om det kan være en god ide at flytte ham på eget værelse. Lige nu sover han i sin egen seng, der står op ad vores. Hvis vi skulle gøre det, vil det for at skabe mere natte ro for os alle, ikke fordi vi vil have vores soveværelse for os selv, da vi synes det er hyggeligt at have ham tæt på os.

Så det vi har brug for råd og vejledning omkring er følgende:

- Hvad tænker du at de urolige natte "ture " kan skyldes, og er det andet vi kan gøre end hvad vi gør i forvejen?

- Argumenter for og imod eget værelse - hvorfor er det en god ting og hvorfor ikke? Og har du ideer til hvordan det kan gøres(altså flytte ham på eget værelse) på en så blid og positiv måde som muligt for ham?

På forhånd mange tak for din hjælp!

Hilsner fra nogle trætte forældre...

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce