Annonce

Annonce

Svar: Spørgsmål angående putning


30. oktober 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Jeanette

Dejligt at høre at det går lidt bedre hos jer:o)

Rent aldersmæssigt kan din datter godt være igang med en udviklingsfase lige nu, der gør at hun har lidt ekstra behov for nærhed og tryghed og generelt kan virke lidt mere pylret. Det lyder dog rigtig fint, det du allerede gør og også som om du gør dig nogle gode overvejelser.

De fleste børn vil omkring 6 måneders alderen kunne nøjes med to lure dagligt, - nogen kan lidt før og andre først lidt senere. Hvorvidt din datter er parat til dette er således noget du må forsøge. Umiddelbart lyder det dog som om at hun fortsat sover og fungerer bedst med 3 lure i løbet af dagen og at du derfor skal bibeholde dette. Jeg tænker så, at det nok er lidt for tidligt at putte hende allerede kl. 19 og du måske skal se om ikke det vil hjælpe på hendes måde at falde i søvn på, hvis du venter 1-1½ time med at putte hende.

Det vil naturligvis være helt okay at putte hende allerede kl. 19, hvis hun ikke har sovet sen eftermiddagslur, men hvis hun sover en lur kl. 17-18 f.eks. så vil du nok ikke kunne putte hende igen før omkring kl. 20-21 - hun har også en alder, hvor hun rigtig gerne vil følge med i verden, opleve og undersøge og det skal der også være plads til.

Det er en god idé ...


Annonce

... at forsøge at lære hende at sove i egen seng og at du således putter hende der. Hvis hun begynder at græde, så skal du skelne hendes gråd fra hinanden. Hvis hun græder fordi hun er træt og har lidt protestgråd, som "jeg vil ikke sove nu, jeg vil hellere lege" så står du ved hende, holder hænderne på hende, vugge hende lidt, synger lidt for hende osv. og hjælper hende med at finde roen og overgive sig til søvnen. Hvis hun græder ulykkeligt og er bange som "gå ikke fra mig mor, jeg har brug for dig" så skal du tage hende op, evt give hende bryst igen, få hende til at slappe af og så forsøge at putte hende igen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun falder i søvn og så vågner, så skal du igen vurdere, hvad problemet er. Hvis der kun er gået ½ time, så er hun sandsynligvis igang med at skifte søvnfase og behøver her ikke nødvendigvis at komme op, men skal hjælpes med at skifte stilling, puttes igen, beroliges, evt. have en sut, hjælpes videre i søvnen. Hvis der er gået 1½ time eller mere, når hun vågner, så vil det være fornuftigt at du giver hende brystet så hun fylder sig godt op om aftenen og på den måde kan sove bedre om natten og så putter du hende igen i hendes egen seng.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce