Annonce

Annonce

Svar: Blødning efter fødslen og sushi når man ammer


29. oktober 2007

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Karin

Lige efter fødslen og ca 10 dage frem, vil man normalt bløde svarende til en menstruationsblødning. Herefter aftager blødningen og bliver mindre og mindre og er til sidst mere som brunligt udflåd. Dette kan man sagtens have i op til 6 uger efter fødslen. Det er også normalt at der kan opstå lidt frisk blødning igen, dette sker ofte i forbindelse med at man laver noget ekstra fysisk aktivitet, at man gør meget rent, eller måske går en meget lang tur, den friske blødning svinder dog normalt igen.

Enkelte kvinder får faktisk menstruation allerede 5-6 uger efter fødslen, men hos de fleste går der dog længere tid - udelukkes kan det dog ikke, men som regel vil man ikke få menstruation igen så tidligt, når man ammer fuldt ud.

Blødningen ventes at være helt stoppet inden der er gået 8 uger efter fødslen og netop i uge 8-9 anbefaler man jo en gynækologisk undersøgelse jo egen læge, for at sikre at livmoderhalsen har lukket sig fuldstændig sammen. Det anbefales af samme grund at man ikke tager karbad eller begynder babysvømning før man er sikker på dette. Hvis livmoderen ikke er lukket sammen er der indgangsport for bakterier og man kan få en voldsom underlivsbetændelse.

Hvis blødningen efter en fødsel ikke aftager, men at man bliver ved med at bløde en del, så er det vigtigt at man kommer til lægen og bliver undersøgt. Der kan sidde hinderester tilbage i livmoderen, som skal fjernes for at livmoderen trækker sig sammen. Dette er dog ikke tilfældet for dig, da du jo har oplevet blødningen aftage og være næsten væk og det lyder således umiddelbart helt normalt det du fortæller.

Med hensyn til sushi og amning, så må jeg blive dig svar skyldig, men jeg vil undersøge det nærmere. Sundhedsstyrelsen anbefaler ikke sushi til børn før de er forholdsvis gamle (5-6 år). Rå fisk kan indeholde parasitter (rundorme), der kan overleve, når de spises af mennesker. I kroppen kan rundormene trænge ud af tarmsystemet og ind i bughulen, så man kan få bughindebetændelse. Derfor skal rå fisk forarbejdes sådan, at parasitterne dræbes, inden man spiser fisk.

Fisk kan også være forurenet blandt andet med dioxin og kviksølv, men der er fangstforbud der, hvor ...


Annonce

... forureningen er størst. Fødevarestyrelsen vurderer, at sundhedsgevinsten ved at spise flere og varierede fisk er mærkbart større end risikoen ved forurening.

Dog bør kvinder der planlægger graviditet, er gravide eller ammende samt børn under 14 år holde igen med med større portioner af rovfisk: tun, rokke, helleflynder, oliefisk(escolar), sværdfisk, sildehaj, gedde, aborre og sandart. Børn under 3 år må højst få 25 gram om ugen. Dåsetun har dog generelt et lavere indhold af kviksølv, idet dåsetun typisk er fremstillet af små tunfisk, som dermed ikke har ophobet så meget kviksølv.

Når man anvender rå fisk, for eksempel råmarineret og gravet laks samt fisk i sushi-retter, skal fisken have været frosset ned i et døgn ved minus 20 grader for at dræbe eventuelle snyltere (parasitter og orm), der eventuelt kan være i fiskekødet. Og selv om man gør dette, så anbefales det stadig ikke til små børn, men hvorvidt det kan spises af ammende, ved jeg som sagt ikke - desværre.

Fortsat held og lykke med det hele:o)


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

---------------------------------------
Tilbagem elding fra fødevarestyrelsen den 8. november 2007 vedr. Sushi til ammende kvinder:

"Fødevarevirksomheder skal fryse fisk der skal spises rå, fordi der kan forekomme parasitter i fisk. Disse dræbes ved frysning til -20 C i mindst 24 timer. Ellers må fisken ikke sælges til sushi. Man kan dog aldrig kan garantere, at børn såvel som voksne ikke kan blive syge af at spise rå fiske og fiskevarer - her tænkes også på rå østers.

Hvis sushi i lighed med andre madvarer er blevet fremstillet under uhygiejniske forhold, kan den indeholde bakterier og virus, der kan give sygdom.

Generelt anbefaler fødevarestyrelsen i forbindelse med færdigpakkede fødevarer, at gravide er særligt opmærksom på korrekte opbevaringstemperaturer og holdbarhedsdatoer. Sushi bør spises den dag pakningen er åbnet eller den dag retten er fremstillet i hjemmet. Fødevarer generelt skal spises indenfor få dage efter at de er blevet åbnet.

Fødevarestyrelsen har ikke særlige råd til ammende i forhold til at spise sushi, sashimi og anden rå fisk da det her er moderen og ikke barnet, der kan blive syg på grund af mikrobiologiske forureninger."

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Bleer

Det må anbefales at bruge engangsbleer, da dette er både nemt og rart for mor og barn. Bleerne bliver bedre og bedre kvalitet og det er muligt at købe svanemærkede bleer, så man både skåner barn og miljø. Det er normalt ikke mere miljøbelastende at bruge engangsbleer, end stofbleer der skal vaskes, koges og tumbles.

Dit barn skal i starten skiftes 6-10 gange i døgnet og barnet vil ofte bruge ble til det er 2 ½ - 3 år gammelt. Efter 3 års alderen bruger mange stadig ble om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce