Annonce

Annonce

Brev:

Kighoste trods vaccination


19. oktober 2007

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Kighoste trods vaccination

Kære Helen,

Så fik jeg/vi igen brug for din ekspertise.

Lærke har (ligesom alle andre dagplejebørn) været slemt forkølet med hoste i snart 5 uger, de samme har jeg selv, mens far er gået fri. For 14 dage siden blev vi begge lyttet på hos lægen, og der var intet at høre på Lærke og kun lidt rød hals.
Jeg har en forhistorie med astmatisk bronkitis og fik en penicillin substitut kur pga. mislyde på mig (kan ikke tåle penicillin). Lærke fik ved samme lejlighed Pneumokok vaccinen, da lægen vurderede hende rask nok til det, da hun udover snot og hoste er helt som hun plejer.

Men... Hosten er fortsat og tiltaget. Ofte værst under søvn og flere gange med opkast til følge. Dog er hun stadig fuld af energi, nysgerrig og med en god appetit til trods for kindtandsfrembrud. Flere gange har hun haft langvarige hosteperioder med besværet vejrtrækning til følge, og i nat var det så galt i 2 timer, hvorfor far i morges ringede til lægen. Hun mente ud fra hans beskrivelser (samt hoste/gøen hørt gennem telefonen) at kunne vurdere, at der HELT sikkert var tale om kighoste. Og hun var så sikker i sin sag, at hun ikke mente det var nødvendigt at få lyttet på Lærke igen. Og når der nu ikke var feber og tøsen er fuld af fart ...


Annonce

... som vanligt var hun sikker i sin sag. Det skal lige siges, at det ikke var vores "egen" læge, men en anden læge i lægehuset, og ikke den samme, som kiggede på Lærke sidst.

Men... jeg er voldsomt i tvivl omkring hele episoden. Kan det virkelig passe, at Lærke til trods for 3 DiTeKiPol vaccinationer alligevel har fået kighoste? Hvordan kan en læge stille en sådan diagnose gennem en telefon?

Jeg indrømmer, at der er 'kigen'/hiven efter vejret efter hosteanfaldene, men umiddelbart ikke mere, end jeg selv har efter min bronkitis. Og jeg kan ikke lade være med at tænke på, at det nærmere er det hun har fået ovenpå sin forkølelse. Bronkitis behøver jo heller ikke at medføre feber.

Jeg er bare så ambivalent omkring "diagnosen" og ville (hvis jeg selv havde talt med lægen) nok have forlangt en undersøgelse eller podning for bakterie.

Hvordan ville du gribe situationen an, hvis du var i vores sko?
Jeg ved godt selv jeg er en bekymret mor, men føler ikke at min datter er blevet ordentligt undersøgt, og slet ikke, når man tænker på min egen forhistorie med bronkitis. Er bare så bange for, at hun skal blive alvorligt syg.

Tak for en god brevkasse og undskyld det blev så langt.

Kærlig hilsen
En bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce