Annonce

Annonce

Brev:

Forskellig søvn hos tvillinger


3. februar 2004

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Forskellig søvn hos tvillinger

Jeg er mor til tvillinge-drenge på ca. 10 mdr. Fødslen blev sat i gang og jeg fødte helt normalt. Drengene vejede hhv 3050 og 3550g. Altså et par store drenge.

Den ene var brystbarn og den anden faldt i søvn ved brystet, når han begyndte at spise. Derfor pumpede jeg mælk ud til ham som han så fik i flaske. Jeg stoppede med at amme, da de var ca. 4½ mdr gamle.

Brystbarnet har altid hvilet meget i sig selv, været god til at spise og sove. Flaskebarnet har derimod altid været en urolig lille fyr. Han havde tarmproblemer til han var 4 mdr, har et hidsigt temperament og et meget lille søvnbehov. Desuden er han meget kontakt-søgende.

Brystbarnet sover stort set igennem om natten hvorimod flaskebarnet ...


Annonce

... er meget urolig. Han sover ca. en time ad gangen. Så skal han have sin sut og nusse lidt. Tager jeg ham over i vores seng sover han næsten igennem.

Drengene får skemad og de spiser rigtig godt. De får kun mælk i flaske om aftenen inden de skal i seng. Vågner de om natten og kræver mad, tilbyder jeg dem kun vand at drikke.

Da han var ca. 8 mdr var han meget "mor-syg" og havde stor separations-angst - hvilket hans bror næsten ikke havde noget af.

Mit spørgsmål er selvfølgelig om det kan være rigtigt, at han sover så uroligt om natten og om det kan hænge sammen med at han har været flaskebarn og dermed ikke har fået den samme kropskontakt som sin bror?

Tænk at to brødre kan være så forskellige!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce