Annonce

Annonce

Brev:

Sygt barn


9. oktober 2007

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Sygt barn

Hej Helen

Skriver fordi jeg efterhånden er meget bekymret for vores datter.

Hun har gennem de sidste 3 uger været meget syg, først feber og blæner på tungen og værgede sig mod at spise i en lille uges tid (lægen mente uden at ville se hende at det kunne være hånd-fod og mund sygdommen). Så var hun frisk en enkelt dag og vi måtte tage til vagt læge, hvor hun fik penicilin for mellemørebetændelse.

Hun begyndte da også at spise rigtig godt igen, trodt penicilinkur, men to dagen efter kurens afslutning får hun omgangssyge og kaster op og har diarre (varede i 2 døgn). Dette startede sidste onsdag og siden har hun stort set ikke spist og drukket. Med stor møje og nærmest overgreb kan vi få hende til at drikke 2 dl. på et døgn samt spise enkelte ...


Annonce

... mundfulde mad.

Hun fik så igen feber (39,5) i søndags og har siden fredag været klattet og hænger. Hun orker ikke længere at lege og sover jo forståeligt nok rigtig dårligt. Vi var ved vagtlæge i søndags og har været ved egen læge i dag, men ingen kan finde fokus og siger at vi lige skal se tiden an.

Men jeg er ved at være rigtig godt bekymret, for hvor er min søde, livlige pige der udforsker, snakker på livet løs og laver ballade? Hun hænger bare på os og pjevser og værger sig mod mad og drikke (selv i søvne om natten når hun græder).

Hvor længe skal vi acceptere at se tiden an? Og hvordan kan vi mon få mere væske i hende (har prøvet alt!!! juice, saft, vand, mælk, sodavand, sodavandsis.....)

Håber du kan hjælpe mig lidt.

Med venlig hilsen
Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce