Annonce

Annonce

Svar: Urolig søvn hos vildbasse


9. oktober 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Camilla

Det er godt at I holder fast selvom det er hårdt. Det kommer dog aldrig skadeligt tilbage at give sit barn alt den tryghed og fysiske nærhed, som man kan komme i tanke om og slet ikke når børn skal sove. Jeg vil foreslå dig at læse den nye bog "Fantastiske forældre" af Margot Sunderland - du finder den i min bogguide under børneopdragelse. Læser du den, så vil du slet ikke være i tvivl om, at det I gør er godt for jeres lille vildbasse:o)

Jeres lille dreng er jo som du skriver meget hurtig motorisk og udviklingen, søvnen osv. hænger jo sammen. Da han nu allerede rejser sig og går rundt ved tingene, så er spørgsmålet om han også er ved at være i stand til selv at sætte sig ned? Hvis han begynder at kunne om dagen, så bliver han også bedre og bedre til det om natten selvom det er svært, når man er træt og halvsover og I må forsøge jer lidt frem. Måske går der lige en månedstid endnu inden han er helt klar:o)

Det I kan forsøge er at være til stede i rummet, betrygge ham i at han roligt kan lægge sig til at sove, at I er der for ham og passer på ham osv. samtidig med at I fortæller at han skal lægge sig ned. Det er nemlig vigtigt at han der hvor han begynder at rejse sig op, også selv begynder at lægge sig ned og meget gerne på jeres opfordring "læg dig ned og put", samtidig med at I er der, laver noget andet i værelset, eller går frem og tilbage. Netop denne metode viser ham jo at I er der for ham men at I holder fast ved og er konsekvente omkring at han skal lægge sig ned og sove. Det handler ...


Annonce

... ikke om at I dumper ham ned i sengen som en sæk kartofler eller at I et eller andet sted oplever en leg hvor han rejser sig og I lægger ham ned, - det at han selv gør det er et stort plus for at lære at sove og finde roen selv. Prøv det og se hvad der sker, måske omkring 10-11 måneders alderen det vil lykkes, men da han er så motorisk god nu, så prøv det.

Og med hensyn til den sene aftenflaske, så kan I godt give ham den imens han sover. Det vil være helt fint - han bliver fyldt ekstra godt op inden I går i seng og behøver således ikke mælk resten af natten, men skal klare sig uden til næste morgen. Det kan man godt når man er 9 måneder gammel:o) Det der er problemet ved at give flaske liggende er at det øger trykket i ørerne og det kan nogle gange medføre mellemørebetændelse. I kan derfor elevere hans madras lidt ved at lægge en lille pude, et ringbind eller to ind under madrassen i hovedenden, så han ligger lidt højere med hovedet. Hovedpude er han for lille til.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Resten af dagen går jeg ud fra at han spiser og drikker helt normalt og blev han ammet, så ville man jo også ligge ned og amme... Så jeg tænker at problemet her ikke umiddelbart er så stort, det må være at foretrække at få en sammenhængende søvn.

Med en flaske inden midnat og et ellers sufficient indtag af mad i løbet af dagen, så kan I godt lade være med at give flaske om natten, også selvom han brokker sig. Er han tørstig, så kan han få en tår vand.

Fortsat held og lykke med ham, håber I her er hjulpet lidt videre på vej:o) Keep up the good work.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce