Brev:
Endnu et spørgsmål om kost

Hej Helen
Jeg har forsøgt at læse en del af de indlæg der vedrører mit spørgsmål, men jeg mangler stadig lidt hjælp - håber du kan hjælpe mig.
Min dreng er nu ½ år, er 72 cm lang og vejer 9 kg. Han er en super nem og glad dreng - med temperament :-). Jeg har tidligere skrevet til dig, da vi havde problemer med amning/sutteflaske. Nu har vi igen lidt problemer med den der sutteflaske. Han GIDER den simpelthen ikke. Jeg synes jeg har prøvet alt - ligge ham ved siden af mig, lade ham sidde med ryggen op ad mig - give det når han lige er vågnet, give det når han næsten sover og give det før han skal sove - og lige lidt hjælper det. Han tager ikke mere af den grund. Men... han ELSKER skemaden.
En dag ser sådan ud:
Tidlig morgen: 100-150 ml mme
ca. 8.30: hj.lavet grød af hirseflager m hj. lavet æble/pæremos (lavet på 150 ml vand, og han tager næsten det hele) hertil vand
kl. 9.00-11.00/11.30 lur
kl. 11.30/12.00 hj. lavet grød som i løbet ...
... af de næste par dage skal ændres til grøntsagsmos? (lavet på 2 dl vand, og han spiser næsten det hele) hertil vand
kl. 13.15/14.00 tilbydes mme - tager max 30 ml.
kl. 13.15/14.00 - 15.15/16.15 lur
kl. 15.30/16.00 - lidt acido m frugtmos hertil vand
kl. 18.00 grøntsagsmos (ca 2 dl) - er startet op på lidt kogt fisk hertil. Hertil vand.
kl. 20.00 tilbydes mme - tager ca 70 ml og sover til omkring kl. 6.00
Når han får vand til sine måltider tager han mellem 20 og 50 ml ad gangen. Jeg kommer mme pulver i både grød og mos.
Grunden til han får så meget skemad, er at han nægtede at tage sutteflasken. Jeg har også forsøgt med andre smagsvarianter, men lige lidt hjælper det.
Hans mave ser ud til at klare det helt fint. Han har afføring ca. 2 gange daligt og det er fint fast men stadig blødt.
Mit spørgsmål er så. Hvor meget skal jeg kæmpe med den sutteflaske? Du skriver flere steder at flasken stadig er meget vigtig.
Kærlig hilsen
Anja
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Strømper
Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.
Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.
Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...
Kæledyr og børn
I rigtig mange børnefamilier har man en eller anden form for kæledyr, og det er ofte en hund, kat eller et andet kæledyr med pels.
Det kan være rigtig dejligt for børn at vokse op sammen med dyr, og det er lærerigt at skulle hjælpe til med at passe et dyr og sørge for,, at dyret har det godt. At skulle være med til at tage sig af et kæledyr lærer dit barn om ansvar. Det overordnede ansvar for kæledyret er dog dit. Du kan ikke regne med, at dit barn selv kan sørge for et kæledyr,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer




