Svar: Pusle problemer
Kære Pia
Jeg synes I skal holde op med at bruge puslebordet, når I skifter jeres dreng. Det er fint og godt at bruge puslebordet, når han har lavet afføring, så han kan blive vasket grundigt i alle folder, få lidt salve på osv. men når der kun er tale om en tisseble, så skal I ikke tage den kamp.
Der er ingen grund til at det netop udvikler sig til en kamp, som kun han kan tabe, fordi I er så meget større og stærkere og derfor vil kunne påtvinge ham den ble. Kampen kan tages, når det er nødvendigt og det er det, hvis han har dårlig mave, har afføring og derfor skal vaskes grundigt. Men vask efter en tisseble er unødvendigt og her skal ikke kæmpes.
Jeg vil foreslå jer at give jeres dreng buksebleer på, jeg ved godt at ...
... de er lidt dyrere end de almindelige bleer, men det kan være godt givet ud. Når han har afføring, så lægges han på puslebordet, fortæl ham at han har afføring og derfor skal skiftes og vaskes. Her trækkes bleen fra hinanden i siderne og tages af som en almindelig ble.
Når han har tisset, så lad ham stå på gulvet i badeværelset, træk den våde ble af og træk en ny ble på som et par bukser. Vaske hænder, og så få lov til at lege videre. Hvis han oplever en gang imellem at slippe for puslebord og magtkamp om ble, så vil han sandsynligvis også andre gange acceptere en skiftning, når der så er grund til de. De fleste børn bryder sig jo ikke om at gå rundt med afføring i bleen trods alt...:o)
Rigtig meget held og lykke med ham:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









