Annonce

Annonce

Brev:

Spytter maden ud - 10 mdr.


4. oktober 2007

Alder:
10 mdr.

Spytter maden ud - 10 mdr.

Hej igen Helen,

Det gaar lidt bedre med Felix, som i dag er fyldt 10 maaneder. Vi forsoeger at foelge den kostplan du sendte.

Jeg ville bare lige foelge op paa dit spoergsmaal om hvad jeg mener med at han afviser maden. Han spytter det simpelthen ud igen, hvis han ikke kan lide det. Han kan vaere nysgerrig nok for at smage paa det, og har appetit til at spise, men naar det saa kommer ind i munden spytter han det ud igen. Hvis jeg saa tager f.eks. aerter med lidt smoersovs frem spiser han glaedeligt 2 spsk af dem, saa det er helt klart ikke fordi han ikke er sulten.

Nogle af de ting som du mener han burde kunne lide og som mange andre boern spiser, fx. pastaskruer og kartoffelmos spytter han ud. Mens aerter vil han spise ligemeget hvilken sovs og smag der er paa - jeg har proevet med pesto, pastasovs, mild karry, og diverse smag for at se om det var sovsen han var imod, men jeg tror maaske snarere det er konsistensen.

Han vil heller ikke spise ...


Annonce

... frikadeller, men kan heldigvis godt lide fisk. Han spytter ogsaa ofte groed ud igen! Og det skal smage meget godt for at han vil mades med en ske - han vil allerhelst spise selv med fingrene.

Mit spoergsmaal gaar altsaa ud paa, hvad er den mest paedagogiske maade at reagere paa naar han spytter mad ud igen? Er det en daarlig ide at acceptere det og saa give ham noget man ved han kan lide (aerter, yoghurt, avocado, banan, broed...) saa man i det mindste er sikker paa at han faar noget ned? Eller skal man hellere lade vaere saa han laerer at han skal spise hvad han faar tilbudt (lidt svaert, naar jeg nu er bekymret for om han tager nok paa i vaegt, osv.)

Jeg mener ikke at det er en stor krise - han har som regel affoering i bleen to gange om dagen, og han har masser af energi, saa jeg tror ikke han lider nogen stor noed. Jeg synes bare ikke han tager helt nok paa, og for det andet er det det med hvordan man undgaar at han bliver kraesen.

Med venlig hilsen
Marianne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce