Annonce

Annonce

Brev:

Sygdom - mere tøj?


3. oktober 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Sygdom - mere tøj?

Hej Helen

Så er vi her igen - dine svar er simpelthen guld værd og nu kan vi igen ikke undvære dig :)

Noah er startet i vuggestue for 1 måned siden og er efterhånden blevet rigtig glad for det. Vuggestuen siger han er så nem og glad, og det gør jo enhver mor helt blød om hjertet.

Med vuggestue start har vi så også sagt goddag til sygdom. Det startede for ca. 3 uger siden med at Noah blev meget forkølet og fik lidt feber, der gik en lille uge og så var han næsten kvik igen - kun lidt løbende næse og en anelse hoste.

Nu er vi så på den igen. I fredags hostede og hostede han, hvilket resulterede i et besøg hos vagtlægen lørdag. Som sagde det var en "sund" hoste, som fik tømt hans bronkier i forbindelse med den lidt løbende næse, han stadig rendte rundt med. Nå, men altså lørdag aften fik han så feber, som natten til mandag steg til 40 grader. Så syntes vi altså ikke længere det var så sjovt. Mandag afsted til lægen som undersøgte ham fra top til tå - der var ingen lungebetændelse eller mellemøre betændelse, bare ren og skær feber blandet med en ordentlig omgang snot og hoste. Vi fik besked på at komme igen, hvis feberen ikke forsvandt sidst på ugen.

Dagen efter (igår) var feberen væk (jubii) så var det kun næsen og halsen der drillede og Noah var igen glad og havde appetit, men men så her til morgen, hvor vi bevidst har holdt ham hjemme, så han kunne blive ordentlig rask til vuggestuen igen, så havde temperaturen sneget sig op på 38 grader og hoste, det kan han sørme stadig. Hosten påvirker meget nattesøvnen - hans madras er hævet, så der kan vi ikke gøre mere. Morgenmad gad han heller ikke her til morgen - det han fik ned, kom op igen - virkede næsten som om han fik kvalme af det - men det kom sammen med hosten.

Mit spørgsmål til dig går på om vi skal overveje at give ham mere tøj på i vuggestuen?? Han er jo naturligt ...


Annonce

... nok meget på gulvet, hvorfor det nok vil trække lidt mere ind på ham hvis døren er åben. Jeg er klar over at han bliver smittet af de andre børn også, men vi overvejer lidt om han i stedet for en kortærmet body skal have en langærmet på under sin alm. bomuldstrøje?? og evt. strømpebukser under sine bomuldsbukser, som er foret.

Jeg syntes måske det er lidt tidligt men sådan nogle tiltag kontra årstiden, idet hvad skal vi så stoppe ham i når vinteren (måske) virkelig sætter ind med frostgrader?? Jo, jeg kender godt uld undertøj, men alligevel forekommer det mig tidligt at skulle have en langærmet body på under alm. trøje. Har da overvejet uld body til til vinter, afhængig af om vi får en kold vinter.

Selvfølgelig kan han være voldsomt modtagelig og det bare er noget vi må acceptere, men jeg vil jo også gerne skåne ham og er så i den forbindelse kommet til at tænke på om han i det hele taget har nok tøj på.

Han kravler endnu ikke, kun meget få skridt, kan selv sætte sig op og står da også og rokker, men har vist fundet ud af at når han skal frem så fungerer det bedre for ham at mave sig rundt - det går stærkt, skal jeg hilse at sige. Han rejser sig op ved alt og har gjort det i et par uger nu. Han bruger sin krop rigtig meget, og hvad jeg har indtryk af så gør han også det i vuggestuen efterhånden, så jeg er jo også bange for at han får det for varmt, hvis han har alt for meget tøj på. Og derved hæmmet i at bruge sin krop.

Vi er ved at få pip af den lille næse og hosten, som virkelig er begyndt at irritere ham nu - han bliver lidt ked af det når han hoster og hvis vi ikke når at trøste ham i tide, så går det helt galt. Vi har talt med lægen om hvor længe vi skal acceptere den hoste, men har indtryk af at der ikke er noget at gøre, så længe det ikke udvikler sig til mere.??

Tak for din altid super søde prof. hjælp.

Carina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce