Annonce

Annonce

Brev:

Om at krybe og kravle


28. september 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Om at krybe og kravle

Hej Helen

Jeg er bare nysgerrig på, hvor længe der mon går før min søn kravler.. ved godt det er individuelt..

Min dreng er 7 måneder og meget aktiv og glad. Han ruller omkring og kom op på alle 4 for ca. 1 måned siden. de sidste 3 uger har han stået og rokket meget og kan også lave små hop med numsen. Han kommer også helt op i bro og står på tæer og hænder. De sidste par dage er han så begyndt at krybe meget hurtigt (hiver sig frem i armene) Han står stadig og rokker, men når han skal nå eller efter boldene, som han elsker, kryber han hurtig efter dem.

Vi leger tit vilde lege med ham på madrassen, som han elsker, svinger ham, triller og slår koldbøtter med ham, så ved godt vi stimulerer ham fint. tænker om hvornår han mon kravler, eller om han nu bare kryber fordi det går stærkere???

Han vågner nogle gange stadig om natten og kan være vågen op til et par timer. Har prøvet at få ham til at sove igen, men ...


Annonce

... han leger bare og falder så i søvn igen.. så sover han bare lidt længere om morgenen. Vi har også prøvet at vække ham på et bestemt tidpunkt om morgenen for at få lidt mere fast rytme ind i søvnen, men det gør ikke, at han ikke "leger" om natten.

Men vi har så fundet ud af, at jo mere der sker med ham rent udviklingsmæssigt, jo tiere vågner han om natten. dvs. i øjeblikket øver sig simpelthen i at krybe/kravle, så nu får han lov til det. Han synes åbenbart ikke dagen har nok timer..

Et lille ekstra spørgsmål: Min dreng er vikelig god til at tygge og synke, så jeg er begyndt at give ham rugbrødshapsere til frokost.. Han er rigtig glad for dem og spiser dem fint. Han spiser ca. 3/4 til en hel skive pr. gang.

Jeg ved godt det er tidligt med rugbrød, men han kløjs slet ikke i det. Er det ok han får det og er potionen fin?? og skal der suppleres op med andet??

Tak for svar..

Kærlig hilsen
Den aktives mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce