Brev:
Tandbørstning og negleklipning

Kære Helen.
Så er jeg nået til opdragelsesdelen - uha!!!
Det går op for mig, at jeg ikke har spor forstand på børn, og det er jo lidt et problem, når man har fået en enkelt af slagsen:-) Jeg er selv den yngste søskende og har aldrig rigtig kendt nogen med børn, så jeg ved simpelthen ikke en hat om, hvordan man opdrager. Har du et godt forslag til en bog man kunne kigge lidt i?
De fleste ting synes jeg kommer af sig selv, men der er stadig rigeligt man kan blive i tvivl om.
For eksempel synes jeg det er svært med de der ting, som man jo er NØDT til, men som barnet ikke kan lide. Hun SKAL jo have børstet tænder og klippet negle, men det er ikke spor sjovt, at hun nu bryder tudende sammen ved synes af tandbørsten! Jeg prøver at holde hende og tale roligt og stille til hende, men hun går helt i flitsbue. Neglene må jeg ordne i den høje stol, hvor hun sidder spændt fast. Vi der har børn, som ikke sover meget tungt (!) kaster os ikke ud i at risikere en vækning pga. negleklipning:-)
Min datter havde jo meningitis da hun var ...
... 10 uger, og der blev hun holdt fast mange gange i døgnet for at blive stukket i, og derfor er jeg lidt nervøs for, at det kan virke meget voldsomt for hende, at jeg nu gør det. Måske lægger jeg for meget i det, men hun reagerer i hvert fald!
Jeg skal vist bare lige vide, om jeg gør det rigtige, eller om jeg skal tage et særligt hensyn til hende. Tænderne skal jo børstes!
Det andet jeg lige ville spørge dig om er: Nu sover hun faktisk ret godt! Jeg tør næsten ikke sige det, men det går ok! Og nu vil vi gerne snart genoptage lidt socialt liv igen, og meget gerne sammen med hende. Jeg vil SÅ gerne kunne tage hende med til en middag hos gode venner engang imellem, og så evt. lægge hende i hendes campingseng og senere tage hende med hjem og sove. Tror du jeg løber en stor risiko for at ødelægge den gode søvncirkel vi er kommet ind i? Er der noget særligt jeg skal huske, når vi forsøger os?
Tak for al din hjælp gennem mit første forældreår - det har været helt uvuderligt at få gode råd og opbakning!
Mange hilsener fra Susanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Bedsteforældre
Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.
Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.
Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




