Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke puttes af far!


23. september 2007

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vil ikke puttes af far!

Kære Helen,

Tak for et rigtig godt svar på mine spørgsmål om min datters kost. Lige nu sover hun middagslur udenfor efter en flaske mme (som erstatning for et af grødmåltiderne), og hun drak masser af vand til formiddagsmåltidet, så det har hun vist savnet.

Nu er jeg her så igen allerede! Denne gang har jeg brug for et råd omkring putning. Indtil omkring 4 måneder havde min datter rigtig svært ved at ”overgive” sig, når hun skulle sove. Hun var helt tydeligt træt, men det endte alligevel ofte med lang tids gråd. Jeg begyndte at putte hende i sengen hos mig og lod hende sove der hele natten. Det hjalp! Langsomt kom hun tilbage i tremmesengen ved siden af vores seng, og er nu blevet super god til at falde i søvn.

Jeg sidder ved siden af sengen og giver hende en flaske, så lægger jeg hende ned i sengen, synger en sang eller to og spiller en melodi på spilledåsen et par gange. Derefter sætter jeg mig og læser en bog eller rydder lidt op, og så pludrer hun faktisk sig selv i søvn. Jeg er også så småt begyndt at sige godnat og gå ud af rummet ind imellem, og det går også fint.

Hun har sovet i sit eget værelse i små 14 dage, og der var ingen problemer med at flytte hende ...


Annonce

... derind. Jeg starter på arbejde om halvanden måned, og så er vi er så heldige, at min mand tager fire måneders barsel. Problemet er, at vores datter nægter at blive puttet af sin far. Jeg har skiftende arbejdstider, og vil derfor ofte være væk om aftenen eller natten. Når min mand prøver at putte hende, gentager mønstret fra hendes første måneder sig med skiftevis rasende og utrøstelig gråd.

Jeg syntes, det var skrækkeligt, dengang det stod på hver aften og nyder virkelig, at vi i dag har et hyggeligt putteritual, og at vores datter falder tryg og glad i søvn. Det er også frygtelig synd for min mand, når han har kæmpet i nogle gange en time og så beder mig tage over, hvorefter hun falder i søvn uden gråd på et kvarter!

Ingen af os har det godt med at give vores datter en ”kold tyrker”, derfor tager jeg over, når min mand beder mig om det (prøver at holde mig væk indtil da, men det er svært!). Kan næsten ikke holde ud at tænke på, at min mand og datter skal have så mange timers gråd og frustration, når jeg er på arbejde, når det ellers går så godt.

Håber derfor du har et godt forslag til eller nogle tanker om, hvordan far kan få foden indenfor i putteritualet.

God Weekend.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen..

Jeg er så glad for du ikke er længere end et tryk på powerknappen væk... tak for din brevkasse!!

Jeg har virkelig brug for dine råd og viden.

Hilsen
Thilde, mor til Louie 7 måneder


Annonce