Brev:
Amning og aftenputning
Hej Helen,
Tak for dit svar sidst vedr. væske til min søn. Jeg har nu genindført eftermiddagsamningen - og han virker til at være tilfreds med dette. Han leverer ihvert fald flere våde bleer i løbet af dagen. Samtidig er han blevet en del bedre til at drikke af sutteflaske - så det lykkedes også for ham, at få lidt væske ad den vej i løbet af dagen.
Men men men... den genindførte amning har medført et andet problem! Grunden til, at jeg i første omgang ville stoppe med at amme ham i løbet af dagen (og holde mig til morgen/aften amning), var at han er blevet ganske urolig at ha' med at gøre under amningen. Han vrider/drejer sig efter alle lyde og bevægelser - og har meget svært ved at slappe af i mine arme.
Han har derfor nu fået en MEGET dårlig vane med at suge sig hårdt fast til brystet, men hans drikker - og samtidigt skubbe sig væk fra mig med sine arme og ben i spænd - hvilket resulterer i nogle meget "lange" brystvorter og udspændt hud omkring brystet på mig!! Samtidigt har han fået sine to fortænder i overmunden, og disse "skurrer" mod min brystvorte! Han bider mig aldrig - men tænderne er simpelthen i vejen.
Så de seneste dage har jeg fået små sår (vel ...
... nærmest startet som vabler!) på brystvorten... det er underligt nok kun på den ene. Jeg har forsøgt at dreje ham rundt (så han ligger, som når man ammer tvillinger), for at se om det ville hjælpe... men nej!
Jeg har været nødt til at lægge ham til det "ødelagte bryst" alligevel, da jeg ellers er bange for at få brystbetændelse/spændinger, men det er nu ved at være så smertefuldt, at jeg næsten ikke kan holde det ud!? Har du et godt råd!?
En anden lille ting er vedr. aftenputningen. Vi følger nøje det samme ritual hver aften med historie, dæmpet musik, amning osv. Men de seneste uger er han begyndt at blive rasende, når vi så putter ham i sin egen seng. Han kaster sig rundt, stiller sig op og skriger osv.... (du har jo nok hørt det hele før!!? :o)). Vi går ind og lægger ham og siger godnat med jævne mellemrum. Nogle aftener får han hidset sig selv så voldsomt op, at vi slet ikke kan komme i kontakt med ham, men må tage ham op og berolige ham ved at gå lidt rundt med ham - andre aftener overgiver han sig uden yderligere kamp efter en halv times skrig og skrål.... Nogle gode råd til at få en rolig putning??
Med venlig hilsen
Caroline (& Carl, 10,5 måned - korrigeret 8,5!)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.