Annonce

Annonce

Svar: Appetitspring - 2 mdr.


17. september 2007

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Hej med dig

Appetitspring kommer lidt forskelligt, men der er alligevel lidt punkter, hvor man især lægger mærke til det. Det er især i begyndelsen omkring uge 5 og så igen omkring uge 12 og næste gang er omkring 4 måned. Her kan en øgning af mælkemængde og det at lægge til hyppigere være med til at give barnet lidt mere mæthed og således gøre at man ikke behøver begynde med skemaden lige der, men godt kan vente lidt endnu.

Hos andre børn er tilstrækkelig øgning af mælkemængde ikke nok og så er det så ved at være tegn på at man der skal begynde med lidt anden kost.

Jo hyppigere man lægger til jo mere mælk kommer der, det betyder således ikke noget om barnet dier i 45 minutter i stedet for i 20. Det der betyder noget er at barnet lægges til hver 2 time i stedet for hver 4 time.

Det har naturligvis også noget at sige, ...


Annonce

... hvorvidt man kun ammer fra den ene side eller fra begge sider under en amning. Hvis man kun ammer fra en side af gangen, så vil det ene bryst jo ikke bliver rørt i flere timer, ammer man tilgengælde fra begge sider, så stimuleres hvert bryst hyppigere og dermed mere mælk.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Så i den periode, hvor barnet har appetitspring, så er det for det første vigtigt at følge barnets rytme og lægge det til når det viser behov herher. Det er også en rigtig god idé at gå lidt tilbage til samme ammerytme som man havde i starten, hvor barnet spiser fra den ene side og 'tømmer' der, skiftes og tilbydes den modsatte side, hvor barnet måske kun tager toppen. Næste gang man ammer, så starter man så der hvor barnet kun tog toppen, lader barnet spise i bund der, skifter bleen og lægger til modsatte side igen.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce