Annonce

Annonce

Svar: Natamning, grød og manglende afføring


16. september 2007

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Camilla

Dejligt at høre at I er kommet godt igang med skemaden og du har fuldstændig ret i at det lyder som om din lille dreng er god til at regulere sit eget behov for mælk og mad.

Hvis han begynder at spise mere skemad, altså typisk kommer op på 1-1½ dl af gangen, så synes jeg du skal begynde at give ham tre gange dagligt. Det er bedre at give ham 1 dl. x 3 dagligt og så følge efter med mælk end det er at give 1½ dl x 2 og han så nedsætter mælkeindtaget. Det er vigtigt i forhold til netop at holde maven igang.

Det er fint at I nu er begyndt med grøntsagsmos og når han nærmer sig de 6 måneder vil det være rigtig godt at I også begynder med lidt grovere grødtyper som havregrød, flerkornsgrød og øllebrød. Dette er også godt til at holde maven igang. Derudover tænker jeg at det er fint at du kommer lidt frugtmos på grøden og måske du skulle prøve med lidt sveskemos. Hold igen med banan, da det kan virke forstoppende.

Giv ham altid vand at drikke sammen med skemaden, da væske er vigtigt i forhold til at holde maven igang. Sørg også for at han bliver bevæget og bruger sig selv fysisk, cykle med hans ben, hjælpe ham med at trille omkring, krybe lidt hen over gulvet, hoppe lidt på dit skød, få fat i sine tæer osv. Det har altsammen betydning for at maven fungerer.

Min umiddelbare tanke er at han, nu hvor han får skemad fast to gange dagligt, ikke bør have mere end 3-4 dage imellem sine afføringer. Igen kommer det dog helt an på hvor meget du oplever at han er generet af det og ...


Annonce

... hvordan afføringen ser ud når den kommer. Han skal naturligvis ikke have smerter og afføringen må ikke være hård, men skal stadig være som en lidt fast grød. Den bliver lidt fastere i konsistensen, når de begynder med skemad, men den må ikke være som kugler, den skal stadig være blød og let at komme af med.

Hvis du oplever at han får problemer med forstoppelse, at han har ondt, at afføringen er hård osv. og det ikke hjælper med fokus på kostsammensætning - grød/mos/sveskemos osv. og væskeindtag og 'motion' så må du give ham laktulose. Her kan han som udgangspunkt få en ml pr kg 1-2 gange dagligt.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du kan ikke regne med at din dreng vil kunne sove fra f.eks. kl. 20 til 06/07 næste morgen, heller ikke selvom han bliver 6 måneder. Men hvis den natamning du giver ham ligger f.eks. kl. 01-02, så kan det være en fordel at lægge ham til lige inden du selv går i seng f.eks. kl 23.30-24 (hvis du kan holde dig vågen) og så få lov til at sove til næste morgen tidlig kl. 05/06... det er godt for alle parter:o)

Jo mere du kan få din dreng til at spise af brystet i løbet af dagen og jo bedre han bliver til at spise skemad, jo mere vil han kunne få sit behov dækket i løbet af dagen og undgå mad og mælkeindtag om natten og det er værd at arbejde på. Når skemaden og amningen fungerer i 6 måneders alderen så siger man normalt at barnet ikke længere ernæringsmæssigt har behov for mælk om natten... tryghed kan han dog godt have behov for:o)

Håber du hermed er hjulpet lidt videre på vej:o) Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg ved, at du ikke kan træffe beslutninger på vores vegne, men alligevel vil jeg meget gerne høre dine tanker ud fra din erfaring og viden om børn ...

Dine tanker har tidligere hjulpet os med en afklaring og en beslutning, som set i bakspejlet var den helt rigtige - for os alle tre.

Håber, du igen kan hjælpe os videre mod en beslutning.

Mange varme hilsner,
Hønemor


Annonce