Brev:
Vil ikke sove i egen seng og ammestop
Ja så er jeg her igen. Har tidligere skrevet til brevkassen for at få råd - læser med interesse andre indslag. Det er dejligt at se VI ikke er de eneste.
Storm - næsten 12 mdr - vil ikke sove i egen seng. Han har sovet mellem os i næsten et år - blevet ammet i sengen (hyggeligt for os begge). Nu har vi besluttet, at det er på tide han får brugt sin egen fine seng.
Begyndte på "træningen " sidste uge og efter nogle dages "kamp på vilje" gik det egentlig helt fint. Han sov i sin egen seng indtil sen nat, hvor han så kom over til os, f.eks. fra kl 04.30 til morgen. Rutinen var - putteritual - så sidde på sengekanten og få lidt bryst - døse hen og blive lagt i seng - stort set uden problemer efter de første dage.
Nu igår og i forgårs aften har der været et kæmpeskridt tilbage, og for at gøre en lang historie kort, så vil han ikke ligge ned. Han rejser sig op, så snart han bliver lagt i seng - begynder at skrige hysterisk - ikke græde men skrige - står og hopper i sengen og vil op.
Jeg har forsøgt med "kigge til" metoden - i længere tid - har siddet på gulvet ved hans seng og aet ham - eller talt roligt med ham - eller sagt ingenting og intet virker. Resultatet har været at jeg, efter nogle timer, tager ham op igen. Jeg synes jo ikke han skal skrige lungerne ud af halsen i timevis.
Det eneste der virker er at tage ham op - han bliver rolig med det samme og kort tid efter enten sover han (i vores seng) eller leger han. Vil gerne stoppe amningen og havde tænkt mig at få sengeproblematikken i orden derefter ...
... amningen, men nu aner jeg ikke mine levende råd. Ved ikke om jeg simpelthen skal stoppe amningen helt og tage hyl og skrig nu de alligvel er her.
Har idag besluttet mig for, at han skal sove i sin egen seng, hver gang er relultatet ingen middagslur, men hysterisk anfald i en time, afbrudt af få korte pauser.
Når han virkelig får kørt sig selv op - kaster han op og ender alligevel i vores seng, og det er sikkert indbildning, men jeg synes jeg ser et kombineret taknemmeligt og triumferende blik.. *S*
Er der nogen der kan rådgive mig - er det bare en fase eller har vi en dreng i ægtesengen de næste 15 år:-) Skal jeg tage en kold tyrker med hensyn til amningen? Skal jeg tage Storm op når han har grædt i en times tid? Skal jeg lade ham blive stående i hans egen seng når han er hysterisk .. skrigende .. hylende - ikke grædende?
I middags, da jeg endte med at tage ham op, var der tårer men han hikstede slet ikke - efter en times hyl. Hvor alvorligt skal jeg tage hyleriet?
Der er ikke noget i vejen med hans ører ... han tager sig ikke til dem , jo, når han er træt men ikke når han ligger. På grund af høj feber forrige uge er han lige blevet checket.
Kan tandudbrud have noget at gøre med skrigeriet? Han har to i overmunden og to i undermunden - alle på vej ud. Jeg kan ikke se flere lige nu.
Jeg er ved at have nået bristepunktet. Et træt barn og en meget træt mor, som skal finde ud af hvem der bestemmer... og det skal være mig.
Hjælp!!!!!!!!
Alle råd er mere end velkomne.
På forhånd tusind tak
Else
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
Viden om børn:
Udslæt - hos børn
Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:
- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...