Annonce

Annonce

Svar: En måned til Thailand ?


23. august 2007

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære Trine

Nu hører jeg jo også til de personer der elsker at rejse og især til steder hvor der er sol og varme - det trænger vi alle til med så våd en sommer som vi har haft her:o)

Jeg synes det er berigende at rejse med børn og det giver så meget, man kommer i kontakt med lokalbefolkningen på en helt anden måde og det er rigtig dejligt. Man skal dog gøre sig klart at man ikke kan rejse rundt, som man måske ellers ville have gjort. Det er begrænset hvor meget små børn kan tåle at være i solen og det er også begrænset hvor lang tid de ligesom kan holde ud at sidde i en bil eller et andet sted... især i 9 måneders alderen, hvor jeres dreng jo naturligt vil begynde at kravle mere rundt og gerne vil ud og udforske verden.

Hvis I er til rygsækture og indlogering på små private steder, hvor I kommer frem på jeres vej, så vil en rygbærer måske være en idé for jer. Den vil jeres dreng godt kunne sidde i når han er 9 måneder gammel - igen er det dog begrænset hvor længe han gider og hvor meget han kan holde til, men det er en mulighed. Og I skal så også overveje hvor meget bagende sol I kan trave i med sådan en størrelse.

Hvis I bor i lejlighed eller mindre hoteller, hvor der er mulighed for at han kan få sin middagslur indendøre osv. så er det normalt ikke noget problem.

I skal købe vand på flaske og I skal medtænke at når I køber frugt, så er det en god idé at frugten skrælles. På den måde sikrer I jer at det ikke har været ...


Annonce

... skyllet i noget som jeres maver ikke tåler.

Emil har det bedst når han er sammen med jer og så betyder det egenlig ikke så meget om det er det ene eller andet sted. Det der betyder mest er at han har jer og at han fornemmer at I har det godt, er glade og rolige ved situationen. Han spejler sig i jer og når han fornemmer jeres ro, så vil han også være mere rolig.

Flyveturen er som den er - det tager den tid det tager. Igen må I forsøge at finde lidt underholdning om bord, så tiden går lidt hurtigere og det er sådan set fint nok med en pause undervejs. Lad ham kravle rundt og få brugt sig selv fysisk i den pause, så han 'får brændt noget krudt af' inden den lange flyvetur. Trykudligne kan han ikke, men det er især landingerne som er hårde og her vil det være rigtig godt, hvis du kunne amme ham. Det er ikke farligt at flyve med et barn på 9 måneder, det kan han sagtens holde til:o)


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Det er jo perfekt at den lange tur ligger om aftenen, så sover han sikkert det meste af tiden:o)

Med hensyn til vaccination, så må du tale med lægen. Det afhænger meget af hvor I skal bo og hvis du vaccineres så kunne det tænkes at han fik lidt af vaccinen via modermælken.. prøv lige at drøfte det med lægen. Jeg er ikke sikker på at man vil gå ind og give MFR i 9 måneders alderen.

Jeg håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig god rejse, når I når så langt, jeg glæder mig til at høre hvordan det er gået jer, det lyder så spændende... :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om transport og ferie:

6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce