Annonce

Annonce

Brev:

Kost, mælk


22. august 2007

Alder:
8 mdr.

Kost, mælk

Hej Helen

Så skriver jeg igen til dig, har tidligere fået råd om kost for dermed at få min datter Isabella ind i en god døgnrytme.

Nu er hun 8 mdr, og jeg har flittigt læst dine svar til andre om dette.

Det er ligesom Isabella ikke rigtig gider flasken med MME, hun får det koldt da hun godt har kunnet lide dette, og hun får det morgen, sen middag og aften, ca 400-500ml hvis jeg er heldig, når det har været rigtig sløvt har hun kun fået 300 ml.

Hendes dag ser ud som følger

06-07 MME 150 ml
08-09 Havregrød/Øllebrød med banan mos, 1 dl lavet med MME, vand af kop
10-12 sover 45min til 1 1/2 time
12 Lige begyndt med rugbrødshapsere med diverse pålæg, tygger ca 5 stykker, herudover grøntsagsmos, vand af kop
1330-1600 sover 45min til 11/2 time
15-16 MME 150 ml, af og til frugtmos eller advokado mos
17-18 Vores mad grøntsagsmos, kartoffelmos, ris, pasta, kød diverse, prøver at varierer det, også efter hvad vi får. Vand af kop
Sover ca klokken 1930, får af og til MME 150 ml hvis hun vil have ...


Annonce

... det, ellers tager vi hende op mens hun sover inden vi sover 22-23.

Hun er ikke sulten om natten, men kan vågne pga stilling, sut eller tørstig.

Jeg er i tvivl om jeg propper hende for meget til skemåltiderne og hun ikke rigtig gider mælken, for af og til synes jeg at jeg presser med flasken. Er det bedre med flere mindre måltider og hun dermed kan have plads til mælken, jeg har bare villet fylde hende godt op, for dermed få en roligere nat ?

Hun har vel stadig brug for denne mælk, og efter 9 mdr er det max 1/2 liter, er det rigtig forstået. Jeg kan læse af dine breve at jeg her ved de 9 mdr kan give hende flaske x 2 og supllere med milkshake/A38 til sen frokost.

Hvor meget sødmælk må hun indtage efter de 9 mdr, af den samlede mælkemængde.

Isabella får jo også mælk, da jeg laver grøden på modermælkserstatning. Her kan jeg vel bare bruge sødmælk når hun fylder 9 mdr.

Kødes skal det fortsat koges, og hvornår må det steges i olie.
Må hun få sovser.

Glæder mig til at høre fra dig

Bettina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce