Brev:
Ikke sove på eget værelse og ikke i børnehave
Hej
Vi bor i Dubai, og har gjort det i et år, vi er alle rigtig glade for at bo her, men der er dog et lille problem.
Josephine har gået i børnehave siden sep. 2003. Hun skreg den første uge og så blev det bedre, at hun kun græd da vi afleverede hende. Så blev hun desværre syg i 14 dage, og har været hjemme på ferie i Danmark i en helt mdr.
Vi viste vi skulle starte på en frisk her i det nye år, men hun græder sig i søvn mange gange, ikke hysterisk men ... skal jeg i børnehave i morgen, hvorfor skal jeg det? Hvorfor kan jeg ikke blive hos dig? Jeg vil ikke lege med de andre børn mm. Hvad gør man så som forældre?
Lærerne siger at hun er okay på nogle tidspunkter og græder lidt på andre.
Gode råd? Også ved sengetid? Så det bliver ...
... vendt positivt.
Ja så kommer der en lillebror i slutningen af marts og vi alle glæder os, Josephine taler meget om hendes lillebror.
Men Josephine har sovet i vores soveværelse indtil nu, vi har købt ny seng til hende, dyne, sengelinned så hun ville synes det er spændende at prøve sit eget værelse, men vi har prøvet i 3 dage, hvor vi siger til hende du kan bare komme ind til mor og far hvis du vågner. Så kommer hun efter 2 min og siger, nu har jeg sovet på mit eget værelse. Vi har købt en madras, skal en af os ligge os ind til hende i en periode?
Vi bliver jo nødt til at flytte hende, ellers vågner hun jo nok for gråden af lillebror?
Tak for en god side, den vil jeg bruge meget, især når jeg sidder i Dubai.
God dag
Charlotte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.
Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...
18. april 2025 | Opdragelse | 4 år
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.