Annonce

Annonce

Svar: Alt for meget nyt


15. august 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mette

Det lyder ganske rigtigt som om at William lige i øjeblikket har rigtig meget han skal forholde sig til og at det er svært for ham at have en god rytme for søvn, fordi han bliver så træt både fysisk og mentalt og samtidig har så svært ved at finde roen.

Det er nu meget normalt for hans alder og derfor vender den gamle rytme også tilbage, når nu der kommer lidt mere rutine og ro på hverdagen og han når længere i sin udvikling, men derfor er det nu alligevel synd for ham og du kan jo godt prøve at hjælpe ham.

Min umiddelbare tanke er om det ikke kunne lade sig gøre at holde ham vågen om morgenen. Aller helst få ham til at sove igen, når han vågner klokken 5, men hvis dette ikke kan lade sig gøre, så forsøge at undgå den lur der ligger omkring kl 7. Hvis han ikke har fået den tidlige morgenlur, så vil han sandsynligvis være putteklar kl. 9-9.30 om formiddagen og så tage sig en ...


Annonce

... lidt længere lur her. På den måde kunne I måske komme ind i en rytme hvor han igen sover 1½ time om formiddagen.

Samtidig sker der også tit det at han jo så sover kortvarigt over middag, for alternativet til de to lure som er lige lange er jo at han kun sover 45 minutter om formiddagen men til gengæld så tager et par timer over middag og så holder sig vågen til om aftenen, så han helt springer den sene eftermiddagslur over. At blive puttet kl 15 og sove 1½ time det er længe og på den måde får han nok for meget søvn på de forkerte tidspunkter og det går så igen ud over hans søvn om aftenen og natten.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så måske ville det være en løsning at satse på en lur formiddag mellem 9.30 og 10.30 og så en lidt længere lur over middag f.eks. mellem 12.30-14.30 og herefter så holde gang i ham til han skal puttes om aftenen mellem kl. 19-20.

Håber det vil hjælpe jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce