Brev:
Løbe tør for mælk?

Hej Helen
Jeg ammer stadig min søn (lige straks 8 mdr.) 3 gange om dagen: morgen, eftermiddag når vi ses efter job/dagpleje og aften inden sengetid. Mit spørgsmål går på, om det kan passe, at jeg kan løbe tør for mælk?
Jeg har aldrig helt "troet på", at man kan risikere ikke at have mælk nok, for man har jo fået at vide, at produktionen stiger med efterspørgslen. Og efterspørgslen er i dette tilfælde ikke faldet. Alligevel har jeg den sidste uges tid oplevet, at han af og til sutter på en helt anderledes intens måde og med vidt åben mund. Samtidig har jeg opdaget, at jeg kan få mellem 50 og 100 ml mme i ham af kop lige efter amning(forsøgte, fordi jeg netop fik mistanke om, at han ikke fik nok mælk). Han beklager sig ikke og er hverken kortere eller længere tid om amningen end ...
... ellers, så det er alene hans måde at sutte på, der undrer mig.
Hvis nu jeg er ved at løbe tør, er det så tiden at stoppe helt? Eller er der idé i at fortsætte, så længe han tilsyneladende stadig er interesseret? Jeg har ikke noget imod det. hvis det giver ham noget, tryghed, f.eks. - han er lige begyndt i dagpleje. Skal jeg så bare vente til han selv siger nej tak?
For 1½ md. siden anbefalede du os at begynde på flaske i forbindelse med ammenedtrapning fra 5 til 3 gange om dagen. Det har vi altså ikke gjort, men har hældt al den mme i maden, som vi kunne, samt optrappet tilbuddet af mme af kop, hvilket har gået fint, synes vi. Han får selvfølgelig jerndråber for en sikkerheds skyld.
Nå han suger på den nye måde, for jeg associationer til en afløbssvupper :o)
Venlig hilsen
Lene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor









