Svar: Mælk og vitaminer
Hej med dig
Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn efter 12 måneders alderen tilbydes ca ½ liter mælk eller mælkeprodukt dagligt. Det vil som regel blive dækket ind ved 1-2 glas mælk og så en portion A38 eller lignende. Derudover tæller den mælk med som indgår i madlavningen, hældes på en portion grød osv.
Prøv at tilbyde ham letmælk i stedet for sødmælk af kop. Nogle børn kan bedre lidt dette og det er den form for mælk han skal have mellem 1-3 år.
Hvis børn slet ikke drikker mælk eller har mælkeallergi, så anbefaler man normalt at barnet tilbydes en kalktablet. Prøv at tale med lægen omkring dette.
Sundhedsstyrelsen skriver i øvrigt at vitaminpiller til børn oftest først kan ...
... give fra 1½ års alderen, da børn ikke er i stand til at tygge dem før. Det er ikke noget man skal give, men da børn ofte efter 1 års alderen bliver meget selektive og ikke spiser så meget som tidligere, så kan man altså supplere med lidt ekstra på den måde. Det er et skøn. Hvis du oplever at din dreng fortsat spiser rigtig godt og varieret, så er jeg enig med dig i at han ikke behøver vitaminpiller. Hvis man vælger at give vitaminpiller fra 1 års alderen, så husk at knække den over i 4 dele, så barnet ikke får den galt i halsen.
Håber du er hjulpet lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat og god weekend - tænk at Jakob allerede er nåeet til sin første fødselsdag, tillykke med det:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Hoppegynge
Små børn skal have mulighed for at bevæge sig så meget som muligt i dagligdagen. Men, en hoppegynge anbefales ikke.
En hoppegynge belaster barnets ryg og ben, og barnet får ikke en bedre balance af at sidde i en hoppegynge. Når barnet sidder i en hoppegynge, er det en passiv bevægelse, og selve hoppet kan give barnet mange stød op i ryggen.
De fleste børn begynder omkring 6 måneders alderen at lave hoppebevægelser, og de vil ofte gerne hoppe på forældrenes skød....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder