Annonce

Annonce

Svar: Legetøj - 8 mdr.


2. august 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Christina

Din søn er nu 8 måneder gammel og i den alder bliver han mere og mere bevægelig og bruger sig selv og sin krop mere og mere bevidst. Derfor er det rigtigt godt med legetøj, som man kan gøre noget med, undersøge på forskellig vis.

Motorikken udvikles hele tiden og din dreng begynder nu at trille mere, krybe hen over gulvet, kravle omkring og vil også begynde at sidde selv. Derfor er det fortsat meget lege på gulvet som stimulerer og udfordrer et barn på 8 måneder.

Gi-ta-leg er en god leg, hvor man tilbyder barnet legetøj "værsgo" og modtager det igen med et "tak". Ride-ranke-ture på knæet vækker også glæde, luftture eller at sidde i en almindelig babygynge og gynge frem og tilbage kilder i maven og stimulerer samtidig hans balance, at sidde i barnevognen og kigge på verden eller sidde på et vattæppe på græsset, fornemmen vinden i håret osv. er dejligt for et lille barn.

Gemmeleg vil være godt, fordi din dreng nu er i separationsfasen og øver sig i ...


Annonce

... at forstå at du stadig er der, selvom han ikke kan se dig.

Du vil også kunne se at han begynder at lytte mere og lege med lyd. Det kan være at han begynder at rokke lidt til musikken, når du spiller en CD, han vil nyde at du synger og meget gerne sange, hvor du bruger fagter, hænder og fingre som symboler for ordene i sangen.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Legetøj kan være dig selv, at lade ham trille hen over dig, at tumle med ham på gulvet, det kan være putte kasser og lignende, hvor man putter i og tager op, låg på, låg op. Ting som bevæger sig som f.eks. bolde med vand, store bolde som badebold og små bolde, musik og sang, papbøger med store billeder, køkkenting - det kan være skåle, skeer, låg, piskeris, telefon - det at kunne efterligne mor og far osv.

Der er næsten altid aldersangivelser på det legetøj som står på hylderne i butikken og når du skal vælge så kig efter hvad alder producenten anbefaler.

Jeg håber at ovenstående giver dig lidt idéer videre, rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tilskudsblanding

En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.

En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.

Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce