Annonce

Annonce

Brev:

Sove på maven og mad


2. august 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Sove på maven og mad

Hej igen:-)

Jeg har et par spørgsmål:

- Min datter er begyndt at sove på maven om natten. Hun vender sig selv om. Finder hende nogle gange med næsen ned i madrassen, men for det meste har hun hovedet drejet til siden.
Hun kan ikke vende sig tilbage til ryg eller om på siden. Hun har aldrig rigtig ville rulle noget særlig, men er på vej til at kravle og sidder perfekt.

Det ser ud til at hun sover rigtig godt på maven (sover meget mer rolig og længere om morgenen). Men jeg er selvfølgelig usikker på om hun må det?

- Min datter har, siden hun begyndte med fast føde da hun var 6 mnd, været rigtig god til at spise. Jeg giver hende varieret mad. Både grød og mos, men også ting hun selv kan sidde med (fx rugbrød, grønt, pasta, frugt).

Men for ca en uges-tid siden, begyndte hun at ...


Annonce

... "sprutte" med mad i munden og spytte det ud igen. Og hun er også MEGET hurtig om at amme. Grøden om morgenen går ok, men rugbrøden med tilbehør til frokost og aftensmaden (grov mos) ryger ud igen. Hun vil meget sidde med ting selv og spiser også lidt af det, men det er sjovere at smide det på gulvet.

Så jeg vil lige høre om du tror, dette mest sansynligt er en periode/fase? Eller evt hvordan vi skal takle det? Skal vi droppe mos og at hun evt kun får ting hun selv kan sidde med? Hun har ingen tænder og jeg kan ikke mærke at der er nogle på vej (så regner ikke med at det er grunden).. Bliver jo lidt bekymret over at hun ikke får nok.

Hun får tre (begynder med fire snart) faste måltider og bliver ammet 4 gange (skal ned på tre snart) om dagen.

På forhånd tak:-)

Med venlig hilsen Ellinor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce