Brev:
Sove på maven og mad

Hej igen:-)
Jeg har et par spørgsmål:
- Min datter er begyndt at sove på maven om natten. Hun vender sig selv om. Finder hende nogle gange med næsen ned i madrassen, men for det meste har hun hovedet drejet til siden.
Hun kan ikke vende sig tilbage til ryg eller om på siden. Hun har aldrig rigtig ville rulle noget særlig, men er på vej til at kravle og sidder perfekt.
Det ser ud til at hun sover rigtig godt på maven (sover meget mer rolig og længere om morgenen). Men jeg er selvfølgelig usikker på om hun må det?
- Min datter har, siden hun begyndte med fast føde da hun var 6 mnd, været rigtig god til at spise. Jeg giver hende varieret mad. Både grød og mos, men også ting hun selv kan sidde med (fx rugbrød, grønt, pasta, frugt).
Men for ca en uges-tid siden, begyndte hun at ...
... "sprutte" med mad i munden og spytte det ud igen. Og hun er også MEGET hurtig om at amme. Grøden om morgenen går ok, men rugbrøden med tilbehør til frokost og aftensmaden (grov mos) ryger ud igen. Hun vil meget sidde med ting selv og spiser også lidt af det, men det er sjovere at smide det på gulvet.
Så jeg vil lige høre om du tror, dette mest sansynligt er en periode/fase? Eller evt hvordan vi skal takle det? Skal vi droppe mos og at hun evt kun får ting hun selv kan sidde med? Hun har ingen tænder og jeg kan ikke mærke at der er nogle på vej (så regner ikke med at det er grunden).. Bliver jo lidt bekymret over at hun ikke får nok.
Hun får tre (begynder med fire snart) faste måltider og bliver ammet 4 gange (skal ned på tre snart) om dagen.
På forhånd tak:-)
Med venlig hilsen Ellinor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Kosttilskud - børn
Følgende kosttilskud anbefales til børn:
- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.
- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.
- Jerntilskud...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







